Licence i know how IZIPu zřejmě byly vyvedeny mimo firmu

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v poslední době usiluje o to, aby získala kontrolu na elektronickými zdravotními knížkami. V pondělí odpoledne bude mít na stole audit společnosti IZIP, který jí má napovědět, jestli se dá bez větších následků projekt zastavit nebo usměrnit. Podle člena správní rady VZP a poslance Borise Štastného je ale IZIP zřejmě „vytunelovaný“ a jeho převzetí VZP je tak ohroženo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Podle zpráv, které jako první citoval server aktuálně.cz, z auditu vyplývá, že IZIP už je jenom prázdná schránka. Licenci a know-how údajně už je převedena na jiné firmy. A ty se prý můžou v případě zastavení projektu domáhat v arbitráži zmařené investice.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech kolem možného převzetí zdravotních knížek VZP diskutovali na Rádiu Česko člen správní rady VZP a poslanec ODS Boris Šťastný a komentátor Aktuálně.cz Petr Holub

Informaci potvrdil na Rádiu Česko i člen správní rady VZP a předseda zdravotnického výboru sněmovny Boris Šťastný (ODS): „S největší pravděpodobností těsně před akvizicí ze strany VZP, tedy těsně před tolik diskutovaným nákupem akcií firmy IZIP, vyvedli původní vlastníci některá práva a klíčové duševní vlastnictví na třetí osoby. Konkrétně na další společnosti, v níž figurují někteří členové bývalého i současného managementu firmy IZIP.“

„VZP se pokoušela na návrh správní rady převzít společnost, abychom zachránili investice, které jsme do IZIPu dali. Počítali jsme, že se nám podaří v rámci převzetí dané společnosti moderovat do budoucna další vývoj projektu. Ukazuje se, že je velmi pravděpodobné, že VZP by neměla dostatek nástrojů k tomu, aby tento projekt bez nějakých dalších velkých investic a výdajů bezpečným způsobem provozovala,“ míní Štastný.

Podle něj je pochopitelné, že se komerční společnost snažila o zisk. „Když jsme se jako správní rada VZP rozhodli pro převzetí té společnosti, tak bychom očekávali, že budeme moci nakládat se všemi dostupnými statky, které společnost respektive VZP zaplatila.“

VZP se snažila získat majoritu tím, že koupila ke svým pěti procentům dalších 46 procent akcií IZIPu. Ve čtvrtek vyprší lhůta k jejich vyzvednutí. Boris Šťastný to však nevidí příliš nadějně.

„Za okolností, kdy proti sobě nemáme jasného vlastníka, navíc nemáme pod kontrolou vůbec licence té společnosti, zdrojové kódy softwaru, který byl pro VZP programován, tak převzetí IZIPu ze strany VZP vidím jako velmi problematické,“ říká Šťastný.

Trojnásobné zvýšení mezd

Provozovatel elektronických zdravotních knížek, společnost IZIP, také těsně před koupí většinového podílu ze strany Všeobecné zdravotní pojišťovny téměř ztrojnásobila své mzdové náklady. Ve stejnou dobu IZIP zároveň proplatil svému personálně a majetkově propojenému subdodavateli více než 60 milionů korun, aniž by bylo jasné za co. Zjistili to auditoři najatí VZP.

Správní rada VZP má dnes poslední den na rozhodnutí, jestli si ponechá 51 procent akcií IZIP, anebo z projektu vycouvá.

Boris Šťastný po skončení regionálního sněmu pražské ODS | Foto: ČTK

Napovědět jí v tom má právě audit. Z něho také plyne, že jen letos odešlo z peněz vyplacených VZP přes společnost IZIP dál do firem personálně a majetkově provázaných více než 88 milionů korun, a IZIP je tak jen jakousi převodní firmou.

IZIP na většinu zjištění nereagoval, hájí se jen tím, že peníze investuje do elektronického zdravotnictví účelně. Všeobecná zdravotní pojišťovna se chce k těmto materiálům pro správní radu vyjádřit až v pondělí odpoledne.

Šéf IZIPu proti zrušení knížek

Generální ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek je však proti návrhu na zrušení elektronických zdravotních knížek: „Nejhorší cestou je určitě zrušení projektu. Do toho projektu se za dobu jeho budování nainvestovalo velké množství prostředků a jeho zrušení by jednoznačně poškodilo uživatele, tedy pojištěnce VZP, kteří dnes využívají elektronickou zdravotní knížku.“

„Za poslední tři roky se počet uživatelů zdravotních knížek z 1 milionu zvýšil na 2,5 milionu. Ze 7000 lékařů máme dnes skupinu více než 20 000 lékařů, kteří mohou pracovat s elektronickou zdravotní knížkou,“ upozorňuje ředitel IZIPu.

Tomáš Pavlíček, Petr Sehnoutka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme