Lidé budou moci odstoupit od spotřebitelské smlouvy bez sankcí

Poslanci schválili návrh novely ČSSD, která má víc ochránit spotřebitele. Z občanského zákoníku má zmizet ustanovení, podle kterého lidé nemohou rychle a bez sankcí odstoupit od spotřebitelské smlouvy, pokud ji podepsali u sebe doma. Na návrh ústavně-právního výboru to ale nebude platit pro smlouvy o dílo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Web www.dtest.cz | Foto: Jan Petrus

„Je to změna malá, ale významná opravdu velmi. Protože se velmi často stávalo, že spotřebitelé, kteří si koupili zboží na předváděcí akci, potom byli tlačeni ke splácení poměrně velkých dluhů. Myslíme si, že tohle jim určitě pomůže,“ řekl právník časopisu dTest Miloš Borovička.

Dodal, že dTest řeší denně několik stížností spotřebitelů. Obchodníci se podle jeho slov zaměřují na starší lidi, kteří jsou zranitelní a nemohou porovnat nabídky, které dostanou, a pod dojmem výhry pak uzavřou smlouvu v hodnotě několika desítek tisíc korun, kterou potom musí dlouho splácet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právník časopisu dTest Miloš Borovička mluví o zlepšení ochrany spotřebitelů ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

„Kromě kupních smluv uzavírají smlouvy o spotřebitelském úvěru, takže ono to ze začátku vypadá poměrně příznivě, ale jakmile se většinou vrátí domů a popřemýšlí o tom, co udělali, tak jim většinou zbývají jen oči pro pláč,“ uvedl Miloš Borovička.

Zejména senioři si podle jeho slov stěžují na různé klamavé a agresivní prakticky prodejců.

„Často se stává, že předváděcí akce jsou konané na různých zájezdech. No, a občas se stane, že prodejce řekne, že dokud nebude uzavřený určitý počet smluv, tak účastníky neodveze domů. Takže potom těch smluv uzavře opravdu hodně a spotřebitelé neví, co s tím mají dělat,“ popsal právník dTestu.

Předlohu schválenou poslanci musí posoudit ještě Senát.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme