Lidé budu moci vyjádřit smutek nad smrtí Pavla Dostála

Zápisem do kondolenčních listin budou dnes moci lidé vyjádřit v Praze smutek nad smrtí ministra kultury Pavla Dostála, který zemřel v neděli po dlouhé nemoci. K dispozici budou po poledni v sídle ministerstva v Nostickém paláci na Maltézském náměstí. Politici i umělci, kteří ho znali a měli možnost s ním pracovat nebo tvořit, se shodují, že odešla velká osobnost českého kulturního i politického života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Dostál | Zdroj: ČTK

Pavel Dostál zemřel v neděli ráno po téměř ročním boji s rakovinou v brněnské. Do Masarykova onkologického ústavu docházel nejdříve na ambulantní léčbu, poté byl ale několikrát hospitalizován. V Brně absolvoval série chemoterapií a menší chirurgický zákrok. Pavel Dostál měl rakovinu slinivky břišní.

Primářka Masarykova onkologického ústavu Katarína Petráková uvedla že jaterní metastázy byly u Pavla Dostála zjištěny v listopadu roku 2004. "To je stadium, kde se nedá nabídnout operační řešení. Od prosince 2004 byl léčen systémovou protinádorovou léčbou. V červnu se jeho stav začal zhoršovat, takže 29. června musel být hospitalizován k podpůrné terapii. V určitém čase došlo ke zlepšení. Až poslední tři dny došlo k opětovnému zhoršení a k selhání jaterních funkcí. Důsledkem bylo úmrtí," přiblížila primářka.

Léčbu podle ní snášel po celou dobu velmi dobře. "Hlavně tu protinádorovou léčbu, která běžela celý čas, snášel velice dobře bez výraznějších nežádoucích účinků. Byl plně výkonný ve své funkci. Jediné, co bylo, tak v posledních dnech se u něho projevila výrazná únava, trochu nechutenství, ale nebyly tam výraznější problémy, které by se nedaly zvládnout medikamentózně," doplnila.

Prezidenta Václava Klause zpráva o skonu Pavla Dostála zarmoutila, a to i přestože o zdravotním stavu ministra věděl. "Byl jsem asi úplně poslední, mimo členy jeho rodiny, kdo s ním krátce před jeho smrtí hovořil. Musím říci, že navzdory svému těžkému zdravotnímu stavu byl neuvěřitelně aktivní, optimistický a zajímal se o všechno kolem sebe. Chtěl bych dodat, že náš vzájemný vztah byl dobrým příkladem toho, že politika lidi nemusí rozdělovat a že mohou mít velmi přátelské vztahy. V tom byl Pavel Dostál opravdu výjimečný," řekl prezident.

Premiér Jiří Paroubek řekl, že Pavel Dostál bude jako vynikající ministr nejen vládě a české kultuře chybět. "Provedl českou kulturu složitým posttransformačním obdobím. Česká kultura se pod jeho sedmiletým vedením velmi dobře rozvíjela. Povedla se zavést celá řada projektů, které budou trvat dlouho po jeho odchodu. Jeho vliv na uměleckou obec byl mimořádný. Byl jednou z nejuznávanějších politických osobností země. Co není bez významu, byl dobrým manželem a starostlivým otcem," zhodnotil ministrovo působení premiér.

Dvaašedesátiletý Pavel Dostál svůj úřad vedl sedm let. Veřejnost ho ale také znala jako divadelníka a novináře. Pocházel z Olomouce. Původně pracoval jako divadelní režisér a dramaturg, psal hry i pro rozhlas a televizi. Od roku 1969 byl za své politické názory perzekuován.

Do vlády přišel se svým přítelem Milošem Zemanem v létě 1998 a do čela ministerstva kultury si jej vybrali i všichni tři Zemanovi nástupci v premiérském křesle. Dostál s rakovinou bojoval od loňského září, v úřadě ale zůstával s tím, že mu práce pomáhá.

Petr Doležel, Silvie Havelková, Ondřej Černý, Gabriela Grmolcová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme