Lidé by nejpozději dnes měli dostat eurovolební lístky

Lidé by nejpozději dnes měli dostat hlasovací lístky, jimiž budou moci za tři dny určit českou sestavu evropských poslanců. Čerstvé informace o tom, jak si kandidující seskupení stojí, se ale už nedozvědí - až do ukončení hlasování totiž platí zákaz zveřejňování volebních průzkumů. Dnešním dnem také končí vysílání volebních spotů v České televizi a Českém rozhlasu. Dnes se rovněž uskuteční druhá a zároveň poslední celoplošná zkouška systému shromažďování a zpracovávání volebních výsledků, které bude provádět Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby do EP | Foto: Alena Palečková

Stejně jako při jiných volbách si voliči, kteří lístky z nějakého důvodu nedostanou, mohou náhradní vyzvednout ve volební místnosti. To samé platí v případě, že by dostali sadu neúplnou, poškozenou či například navlhlou. Hlasovacích lístků je 31, a to s čísly od jedničky do 32. Lístky ale nebyly vytištěny koalici s číslem 27, která nesplnila zákonné podmínky pro registraci.

Lidé si dnes naposledy na vlnách Českého rozhlasu budou moci vyslechnout, jakými argumenty se je kandidující seskupení přesvědčují. Podobnou příležitost ještě jednou zhodnotit kreativitu příspěvků budou mít také v případě, že si odpoledne zapnou televizi a zvolí program ČT1.

Zákaz zveřejňování volebních průzkumů má především zabránit nežádoucímu ovlivňování voličů krátce před hlasováním, které v Česku začne v pátek ve 14:00. Výsledky předvolebních i volebních průzkumů tak bude možné podle zákona zveřejnit znovu nejdříve v sobotu po 14:00, kdy se volební místnosti uzavřou.

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme