Lidé by si sami neměli ordinovat lék Tamiflu

Někteří lidé se i u nás v očekávání epidemie předzásobili antivirotiky jako je preparát Tamiflu. Podle primářky Centra vysoce nebezpečných nákaz pražské nemocnice na Bulovce Hany Roháčové bychom si ale tento lék rozhodně neměli ordinovat sami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lék Tamiflu | Zdroj: ČTK

"To je lék, který patří do rukou lékaře a jeho indikace by měla být zcela v jeho pravomoci. Aby si to lidé nebrali sami, protože čím více ho člověk bude brát, tak by se eventuálně mohla objevit nějaká rezistence nebo necitlivost viru. To ale zatím není na pořadu dne. Pokud je mi známo, tak zabezpečení tímto inhibitorem je v České republice na slušné úrovni," připomněla Roháčová.

Mezitím turecké úřady oznámily další případ nákazy ptačí chřipkou u člověka. Nový výskyt nákazy v Turecku byl zjištěn u jednoho z osmi pacientů hospitalizovaných v centrální provincii Sivas, zatím ale nebylo uvedeno, zda se pacineta nakazil smrtelně nebezpečným virem H5N1.

Zároveň japonská agentura Kjódó s odvoláním na vládní zdroje informovala o "mírné formě" ptačí chřipky u 77 lidí v Japonsku. Nákaza se podle Kjódó u všech hospitalizovaných projevuje přítomností obranných látek vůči viru H5N2, který je mírnějším projevem smrtelně nebezpečné varianty H5N1. Podle odborníků se dá očekávat, že hranice výskytu obdobných případů se bude posouvat dál na západ

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme