Lidé by snížili platy státním zaměstnancům, ukázal průzkum

Snížení platů státních zaměstnanců podporují skoro dvě třetiny dotázaných. Vyplynulo to z posledního průzkumu, který agentura STEM zpracovala pro Věci veřejné. „Tento názor nalézá především podporu mezi muži a občany s vysokoškolským vzděláním,“ řekl k tomu ředitel agentury Jan Hartl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Ale ukazuje se, že to není až zas tak jednoznačné. Kdyby občané byli postaveni před volbu, jestli snižovat platy, nebo snížit počty pracovníků, tak by těsně vedla varianta snižovat počty pracovníků třeba na úřadech,“ doplnil Hartl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel agentury STEM Jan Hartl a předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a rozpočtových organizací Alena Vondrová v odpoledních Ozvěnách dne.

Nejvíce by podle průzkumu lidé souhlasili se snížením platů v oblasti justice a soudnictví. „Tam je podíl sedmdesát šest procent lidí. Ukazuje se, že dlouhodobě panuje nespokojenost občanů s výkonností naší justice,“ podotkl ředitel agentury STEM.

Lidé by následně krátili platy zaměstnancům státní správy, vojákům a policistům. „U policistů se už ale už ukazuje, že většina lidí by jim platy nesnižovala. Výrazné snižování platů pak občané odmítají u pracovníků ve školství. A u pracovníků ve zdravotnictví se jedná o jednoznačné odmítnutí,“ řekl Hartl s tím, že platy zdravotníkům by snížilo jen sedmnáct procent lidí.

‚Odejdou ti nejlepší‘

Podle předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a rozpočtových organizací Aleny Vondrové ale není z výsledku průzkumu jasné, jak byla formulována otázka. „Například pod justicí zřejmě veřejnost vnímá pouze soudce. Ale v justici pracuje administrativní aparát soudů, státních zastupitelství, který má jedny z nejnižších platů v České republice,“ poznamenala Vondrová.

Veřejnost tak podle ní nemá patřičné relevantní informace. „Například celá státní správa je široká oblast. Většina činnosti ve státní správě je vykonávána na základě zákonů, tak toto plošné snižování, ke kterému nyní dochází, je velmi nebezpečné. Ve svých důsledcích povede k tomu, že odejdou nejschopnější pracovníci,“ podotkla Vondrová.

Odboráři plánované snižování platů ostře kritizují. Na příští úterý připravily velké protesty v Praze. Demonstrace zaměstnanců veřejného sektoru na Palachově náměstí by se mělo podle jejich odhadu zúčastnit na dvacet ticís lidí včetně policistů, hasičů, vojáků či zdravotníků.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme