Lidé doprovodí Václava Havla na jeho poslední cestě na Hrad

Při poslední cestě na Hrad dnes doprovodí zesnulého exprezidenta Václava Havla veřejnost. Rodina zve lidi do smutečního průvodu, který vyjde v 8 hodin ráno od odsvěceného kostela svaté Anny. Tam se včera přišly poklonit k rakvi prvního českého prezidenta tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřel Václav Havel

Zemřel Václav Havel | Zdroj: ČTK

Smuteční průvod povede ulicí Liliovou, Karlovou, přes Karlův most, Malostranské náměstí, ulicí Nerudovou, Úvozem a kolem Černínského paláce ulicí Loretánskou k Pražskému hradu.

Ze smutečního průvodu bude Radiožurnál vysílat živé vstupy. Hlavní komentátorské stanoviště bude mít jak u Pražské křižovatky, tak na malostranské Mostecké věži. Přímý přenos ze smutečního shromáždění ve Vladislavském sále Pražského hradu odvysílají od 9.55 všechny celoplošné a regionální stanice Českého rozhlasu.

Až ke kasárnám Hradní stráže na Loretánském náměstí rakev poveze pohřební automobil, za ním půjde Havlova rodina a přátelé. Pak se organizace průvodu ujme armáda.

Dagmar Havlová vybízí širokou veřejnost, aby Václava Havla na jeho poslední cestě doprovodila. Ideálním shromaždištěm účastníků průvodu bude Betlémské náměstí, pokud se někdo bude chtít připojit později, doporučuje policie zařadit se na konec průvodu kvůli zachování piety.

ČTĚTE TAKÉ: V Česku začal třídenní státní smutek za Václava Havla

Od Lorety až do Vladislavského sálu Pražského hradu ostatky Václava Havla doprovodí při vojenském ceremoniálu stovky vojáků. V kasárnách Hradní stráže rakev přemístí z vozu na dělovou lafetu taženou šesti černými kladrubskými vraníky, kteří ji dovezou na Hrad.

Podle šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta budou lidé moci tuto druhou část průvodu sledovat na velkoplošných obrazovkách.

„Počítáme s tím, že lidé, kteří doprovodí pana prezidenta do kasáren Hradní stráže, využijí té příležitosti, aby přešli na Hradčanské náměstí, které je bezprostředně pod kasárnami. A odtamtud sledovali jak smuteční procesí, tak vše, co se bude odehrávat na Pražském hradě, na obrazovkách. Nebo mohou přijít přímo dovnitř Hradu, první nádvoří bude částečně zpřístupněno,“ uvedl Forejt.

Ostatky prvního českého prezidenta budou až do pátku vystaveny ve Vladislavském sále. Poslední rozloučení s Václavem Havlem v Chrámu svatého Víta pak bude v pátek jen pro tisícovku pozvaných hostů.


Zobrazit trasu převozu rakve s ostatky Václava Havla na Pražský hrad na větší mapě

Jana Zemanová, Martin Drtina, Petr Kořínek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme