Lidé hodnotí vládu a parlament nejhůře za pět let

Mnohatýdenní vládní krize zlomila důvěru lidí ve vládu i parlament. Práci dosavadního kabinetu hodnotí příznivě 18 procent veřejnosti a parlamentu důvěřuje ještě o jedno procento lidí méně. Podle sociologů jde o nejhorší hodnocení za posledních pět let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Šetření agentury STEM ukázalo, že ve srovnání s předchozími průzkumy si pohoršil také prezident Václav Klaus, který se dlouhodobě těší důvěře většiny veřejnosti.

Důvěra ve vládu zaznamenala v porovnání s minulým měsícem pokles o dvě procenta a stejně si pohoršil i parlament. Prezidentovi důvěřuje 73 procent veřejnosti, tedy o pět procent méně než v březnu. Důvěra v Klause klesá od února, kdy jej příznivě hodnotilo 79 procent oslovených.

Hodnocení vlády a parlamentu se od předloňského podzimu velmi podobají. Obě instituce byly v posledních pěti letech nejlépe hodnoceny v září 2002, tedy krátce po sestavení vlády Vladimíra Špidly (ČSSD) a ničivých povodních.

"Poté, co jejich příznivé hodnocení klesalo a loni v létě se propadlo ke zhruba dvaceti procentům, znamenal podzim 2004 opět obrat k lepšímu. Současná vládní krize však přivedla příznivá hodnocení dokonce pod úroveň srovnatelnou s loňským létem," uvedli autoři průzkumu.

Nízká důvěra v práci vlády a parlamentu je podle sociologů u lidí spojena se značnou nespokojeností s politickou situací. Na otázku, zda je se současnou situací osobně spokojen, neodpověděl "určitě ano" prakticky nikdo, jen sedm procent odpovídá "spíše ano". Nespokojenost s politickým vývojem naproti tomu vyjadřuje drtivá většina lidí

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme