Lidé hodnotí vládu a parlament nejhůře za pět let

Mnohatýdenní vládní krize zlomila důvěru lidí ve vládu i parlament. Práci dosavadního kabinetu hodnotí příznivě 18 procent veřejnosti a parlamentu důvěřuje ještě o jedno procento lidí méně. Podle sociologů jde o nejhorší hodnocení za posledních pět let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Šetření agentury STEM ukázalo, že ve srovnání s předchozími průzkumy si pohoršil také prezident Václav Klaus, který se dlouhodobě těší důvěře většiny veřejnosti.

Důvěra ve vládu zaznamenala v porovnání s minulým měsícem pokles o dvě procenta a stejně si pohoršil i parlament. Prezidentovi důvěřuje 73 procent veřejnosti, tedy o pět procent méně než v březnu. Důvěra v Klause klesá od února, kdy jej příznivě hodnotilo 79 procent oslovených.

Hodnocení vlády a parlamentu se od předloňského podzimu velmi podobají. Obě instituce byly v posledních pěti letech nejlépe hodnoceny v září 2002, tedy krátce po sestavení vlády Vladimíra Špidly (ČSSD) a ničivých povodních.

"Poté, co jejich příznivé hodnocení klesalo a loni v létě se propadlo ke zhruba dvaceti procentům, znamenal podzim 2004 opět obrat k lepšímu. Současná vládní krize však přivedla příznivá hodnocení dokonce pod úroveň srovnatelnou s loňským létem," uvedli autoři průzkumu.

Nízká důvěra v práci vlády a parlamentu je podle sociologů u lidí spojena se značnou nespokojeností s politickou situací. Na otázku, zda je se současnou situací osobně spokojen, neodpověděl "určitě ano" prakticky nikdo, jen sedm procent odpovídá "spíše ano". Nespokojenost s politickým vývojem naproti tomu vyjadřuje drtivá většina lidí

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme