Lidé i politici navštěvují Národní třídu v Praze

Do těchto chvil od rána chodí lidé na pražskou Národní třídu položit květiny nebo zapálit svíčky. Připomínají si tak dvacet let od pádu komunismu v naší republice. Postupně tamm přicházeli také čeští politici. Nejvíc emocí přihlížejících vzbudil prezident Václav Klaus.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus u pomníku na Národní třídě

Václav Klaus u pomníku na Národní třídě | Foto: Tomáš Adamec

Mnoho pozornosti přitáhl prezident Klaus, jehož připomenutí si listopadových událostí 1989 doprovázel hlasitý pískot jeho odpůrců. Ti mu zřejmě zazlívali především jeho postoj k Evropské unii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se za uplynulým dvacetiletím ohlíží ústřední aktér listopadu ´89, ke konci toho roku zvolený do čela státu - Václav Havel?

Klausovi odpůrci totiž nesli vlajky Evropské unie nebo transparenty s nápisy jako "Klaus není náš prezident - studenti 89" nebo "Venouše do koše". Tento poslední nápis byl zjevně analogií hesla sametové revoluce "Jakeše do koše", které vyzývalo k odvolání tehdejšího generálního tajemníka KSČ Milouše Jakeše.

Při odchodu prezidenta republiky však naopak několik jeho příznivců provolávalo: "Ať žije Klaus!"

U Národního divadla se také sešlo asi tři sta příznivců krajně pravicové Dělnické strany. Akci zhruba po půl hodině rozpustili úředníci pražského magistrátu, extremisté ale z místa svého srazu odešli až po výzvách Policie ČR. Jejich demonstrace skončila násilnými incidenty na několika místech hlavního města, například na mostě Legií napadli několik přihlížejících, na Výtoni pak policisty.

Policie v souvislosti s těmito akcemi extremistů zadržela celkem 49 lidí, přičemž 33 z nich podezírá z trestných činů útok na veřejného činitele nebo poškozování cizí věci.

Největší oficiální akce byla v Senátu

Největší oficiální vzpomínka se odehrála v Senátu, kam se sjeli předsedové parlamentů postkomunistických zemí, aby společně zavzpomínali na posledních dvacet let.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér rozhlasové stanice Hlas Ameriky Jolyon Naegele vzpomíná na události listopadu 1989

Před účastníky vystoupil bývalý československý a český prezident Václav Havel. Vzpomněl hlavně na lidi, kteří za svobodu v minulosti bojovali - politiky, herce, ale i hudebníky.

"Mnozí z těchto našich spoluobčanů, ať už ti známí nebo neznámí, už zemřeli. Někteří z nich se dožili změn v naší zemi a stihli se ještě podílet na tvorbě demokratických poměrů, mnozí se toho již nedožili a zemřeli s pouhým přesvědčením, že dělali něco, co mělo smysl," řekl Havel.

Individuálně pak vyjmenoval desítky lidí z nejrůznějších oblastí, například politiky Václava Bendu, Pavla Dostála, muzikanta Milana Hlavsu nebo svoji první manželku Olgu Havlovou. Havel touto cestou vzpomněl ty, co se ,snažili svobodně projevovat a vydávat svědectví o skutečných poměrech v Československu.'

"Ty, kdo v pochmurném dvacetiletí mezi sovětskou okupací a listopadovým převratem opisovali samizdatové texty, organizovali privátní semináře, mše, koncerty nebo představení, šířili různé knihy a časopisy, pašovali je do zahraničí a nejrůznějšími způsoby tvořili zázemí postupně vznikajících nezávislých iniciativ," popsal Havel.

Radiožurnálu pak bývalý prezident řekl, že generace současných čtyřicátníků jej zklamala. Nemá podle něj dostatek sebedůvěry na to, aby dokázala změnit klima ve společnosti. Příliš si v sobě nese dědictví totality. Změnu pak očekává až od nastupující generace.

"Doufal jsem, že do politiky a veřejného života nastoupí mladší lidé, kteří studovali v 70. a 80. letech a že atmosféra bude jiná, že bude víc normální sebedůvěry, méně mindráků ze Západu a strachu promluvit. Ale ukazuje se, že až další generace je tohoto schopna," prohlásil Havel.

Na Národní se vystřídali politici

Jako jeden z prvních přišel předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj jsme se za dvacet let mnoho naučili, na řadě věcí ale bude ještě nutné pracovat.

"Myslím, že naprostá většina lidí je spokojená s tím, k jaké změně ve společnosti před dvaceti lety došlo - ke změně totalitního režimu na svobodný demokratický režim. Ne vše, co se dělalo, se úplně povedlo, ale snad se to povede v příštích letech - třeba změnit sociální situaci dohodců nebo mladých rodin s dětmi," prohlásil Paroubek.

Kytice na Národní třídy krátce nato položili i premiér Jan Fischer, předseda ODS Mirek Topolánek, pražský primátor Pavel Bém a také bývalý prezident Václav Havel.

Šéf ODS Mirek Topolánek považuje za největší šanci pro tuto zemi mladé lidi, řekl na Národní třídě s tím, že demokracie v Česku je i po dvaceti letech nezralá, a proto je třeba sázet na mladé a pracovat s nimi.

Čechům poblahopřál předseda Evropského parlamentu

Události ze 17. listopadu na Národní třídě vedly k návratu Československa do rodiny nezávislých a demokratických států, řekl v poselství občanům České republiky předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

"Komunismus v Československu ničil historické dědictví a snažil se vymazat historii úplně, pohřbil hospodářství země, vzal národní identity a občanům svobodu projevu. Změnili jsme duši Evropy. Jsme byli uvězněni, ale nyní se vrátili do naší velké evropské rodiny. To je pro nás skvělá zpráva. Všechno nejlepší," popřál nám předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Veronika Malá, Vojtěch Berger, Hana Hikelová, Jan Herget, Alena Adámková, Veronika Sedláčková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme