Lidé jsou tři dny nemoci bez peněz, během neschopnosti ale neplatí pojistné

I po dnešku zůstavají lidé v pracovní neschopnosti první tři dny nemoci bez jakéhokoliv příspěvku. Ústavní soud totiž rozhodl, že stížnost ČSSD není oprávněná a zkrácená nemocenská nemá „rdousící efekt" s ničivým dopadem na životní standard.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto.

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Dnešní verdikt zástupce ČSSD překvapil, protože před čtyřmi lety měli ústavní soudci názor zcela opačný.

Takzvanou karenční dobu tehdy zrušili s tím, že nevyplácením nemocenské nemůže stát snižovat rozpočtový schodek.

Soudce zpravodaj Miloslav Výborný ovšem aktuální změnu vysvětlil tím, že v Česku se změnily zákony. Zaměstnanci hlavně nemusejí platit první tři dny své nemoci pojistné na nemocenské pojištění a státní politiku zaměstnanosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve večerních Ozvěnách dne diskutovali právník ČMKOS Vít Samek, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Hostem byl také komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Odbory s dnešním verdiktem Ústavního soudu nesouhlasí. Podle vedoucího právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Víta Samka má většina zaměstnanců s neproplacením prvních tří dnů nemoci problém.

„Výrazně klesá počet případů krátkodobých pracovních neschopností. Je jisté, že lidé odcházejí do nemocí, přecházejí nemoci, čili je to vytloukání klínu klínem. Lidé se brání tak, jak umí. Nemohou-li dostat peníze, tak nemoci přecházejí,“ vysvětlil ve večerních Ozvěnách dne.

Že se lidem nevyplatí zůstat doma, je podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka právě účelem karenční doby.

Ústavní soudce: Tři dny neplacené nemocenské zaměstnance nezničí

Číst článek

„Břímě je skutečně rozděleno mezi zaměstnance, zaměstnavatele a stát. Jde jenom o to, jestli si chceme vybrat systém, který platil do roku 2008, kdy zaměstnanec musí odvádět poměrně hodně, nebo jestli si chceme vybrat systém, kdy zaměstnanec neplatí žádné nemocenské pojištění, ale samozřejmě potom také v zásadě první tři dny nemoci musí překlenout svými vlastními prostředky,“ popsal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nálezu Ústavního soudu mluvili ve Stalo se dnes také poslanec ČSSD Roman Sklenák a Stanislav Polčák z TOP 09

Samek je ale proti. Systém proplácení nemocenské platný do roku 2008 byl podle něj dlouhodobě přebytkový v miliardách korun a zaměstnanci si na to připláceli, ale to je prý právě ono sdílení rizika.

„Jistě pochopíte, že když máte pojištěné auto, že je to lepší, než kdybyste někoho na silnici pomlátil a zabil a měl auto nepojištěné, a stejně tak je samozřejmě pro zaměstnance vždycky výhodnější, když je pojištěn i za cenu, že platí jedno, dvě procenta ze svého, ale získá potom kvalitní zabezpečení,“ oponoval právník.

Podobně reagoval ve Stalo se dnes i poslanec za sociální demokracii Roman Sklenák. Podle něj není podstatné, jestli pojistné odvádí zaměstnanec, nebo zaměstnavatel. Podstatné prý je, že je do systému vůbec něco odváděno. „To je stejný princip, jako kdybych platil pojištění svému synovi, a v případě úrazu potom řekl, že nebudeme plnit, protože si neplatil pojištění on,“ prohlásil.

Tři dny neplacené nemocenské zůstávají. Návrh ČSSD na změnu u ÚS neprošel

Číst článek

„Každý z nás ví, že pokud si pojistí auto, tak ve smlouvě má zakomponovanou takzvanou spoluúčast, a to je přesně ta takzvaná karenční doba v prvních třech dnech nemoci. Není prostě možné, aby pojistka vždycky kryla sto procent nákladů,“ argumentoval ministr Drábek.

Sociální demokraté ohlašují, že v případě vyhraných voleb vrátí zpátky proplácení celé nemocenské. Podle komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka to ale není vůbec jisté. „Něco jiného je, když hovoří opozice, a něco jiného je, když se opozice stane vládně zodpovědnou stranou, a i pro ni platí zásada, že musí hlídat státní rozpočet a nemůže přivést zemi na mizinu,“ poznamenal ve večerních Ozvěnách dne.

Ondřej Houska, Veronika Sedláčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme