Na Trutnovsku sečetli hlasy doplňovacích voleb do Senátu. Postupují Jan Sobotka a Jiří Hlavatý

Do druhého kola doplňovacích senátních voleb na Trutnovsku v sobotu postoupili Jan Sobotka za STAN a Jiří Hlavatý za ANO. Starosta Vrchlabí Sobotka, který má podporu TOP 09, KDU-ČSL a ODS, získal 33,51 procenta hlasů. Majitel královédvorské textilky Juta Hlavatý, kvůli němuž se volby konají, dostal 25,21 procenta hlasů. Volební účast byla pouze 22,9 procenta, vyplývá z údajů serveru volby.cz.

Trutnov (Aktualizováno: 17:20 6. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Hlavatý (vlevo) a Jan Sobotka (vpravo). | Foto: koláž iRozhlas.cz | Zdroj: ČTK

Loni byl Hlavatý díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, čímž mu zanikl mandát senátora. Poté oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu. Poslaneckého mandátu se vzdal.

Trutnovsko má za sebou první den doplňujících voleb. Účast byla nízká

Číst článek

K volebním urnám mohlo v sobotu přijít zhruba 110 000 oprávněných voličů. Nakonec bylo odevzdáno necelých 23 000 hlasů. Účast je tedy výrazně nižší než při minulých volbách v roce 2014, kdy v prvním kole odvolilo 39,55 procenta voličů. V druhém kole tehdy účast klesla na 17,87 procenta.

Sobotka získal celkem 7615 platných hlasů. Z toho více než 2000 jich dostal ve Vrchlabí, kde je starostou. Volily ho více než tři čtvrtiny tamních občanů. Hlavatý měl podle očekávání nejvyšší zisk v místě, kde sídlí jeho firma, tedy ve Dvoře Králové nad Labem. Dostal tam 1968 hlasů, což v tomto okrsku představovalo zhruba 57 procent. Do druhého kola jde Hlavatý s 5728 hlasy. V roce 2014 získal v prvním kole téměř 13 000 hlasů, což bylo 34,39 procenta. Sobotka tehdy nekandidoval.

Celkem se letos v doplňovacích volbách v obvodu č. 39 ucházelo o funkci senátora devět kandidátů. S velkým odstupem třetí skončila majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová kandidující za Nezávislou iniciativu (NEI), získala 11,88 procenta hlasů. Čtvrtý byl nestraník a kandidát Pirátské strany Jaroslav Dvorský z Trutnova se ziskem 10,59 procenta hlasů.

Poslaneckého mandátu se vzdali Jermanová, bývalý senátor Hlavatý i hejtman Půta

Číst článek

Další kandidáti se už přes desetiprocentní hranici nedostali. Pátá byla zastupitelka Trutnova Iva Řezníčková, která kandidovala za KSČM s podporou Strany přátel občanů (SPO). Šestý skončil místostarosta Úpice Karel Šklíba, jehož nominovala ČSSD. Sedmá byla majitelka tiskárny Luďka Tomešová z Trutnova, o zvolení usilovala za Okamurovu SPD. Osmá skončila galeristka Blanka Horáková, kterou do voleb vyslala Občanská demokratická aliance.

Devátá se umístila nezávislá Terezie Holovská, kterou městský úřad v Trutnově původně odmítl zaregistrovat s odůvodněním, že nesplnila náležitosti nutné k registraci. Hradecký krajský soud, kam Holovská poslala stížnost, ale dospěl k závěru, že podmínku nejméně 1000 podpisů splnila. Uložil proto trutnovskému městskému úřadu, aby Holovskou pro volby zaregistroval.

Druhé kolo se uskuteční 12. a 13. ledna, ve stejném termínu jako první kolo voleb prezidentských. Vítěz bude senátorem jen dva roky a devět měsíců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme