Lidé křičeli a chytali jeden druhého, popsal Čech zemětřesení v Nepálu

Do České republiky se vrátili první lidé, kteří byli v době silného zemětřesení v Nepálu. České úřady mají informace o 255 Češích, kteří v jihoasijské zemi v době přírodní katastrofy byli, se čtyřmi stále nemají kontakt. V Nepálu zatím pokračují záchranné práce a také sčítání obětí. Agentura AFP s odvoláním na nepálské činitele informovala už o více než 5000 mrtvých. Konečná čísla však budou zřejmě vyšší. Země vyhlásila za oběti zemětřesení třídenní státní smutek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželé Kristýna a Petr Váňovi na pražském letišti po návratu ze zemětřesením postiženého Nepálu | Foto: Veronika Hlaváčová | Zdroj: Český rozhlas

„Najednou se pod námi hnula země, kdo to nezažil, tak nepozná, co to je,“ přiblížil Petr Váňa po návratu z Nepálu.

Manželé z Dobříšska – 59letá Kristýna a o deset let starší Petr – byli v Nepálu kvůli túrám po horách. Bydleli v hotelu v hlavním městě Káthmándú. V době největších otřesů byli zrovna na výletě v národním parku, což jim možná zachránilo život.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Nepálu mluvila ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba. S manželi, kteří se ze země vrátili, mluvila redaktorka V. Hlaváčová

Oba manželé byli v době otřesů každý s jinou skupinou, pana Petra zastihly v autobuse. „Najednou řidič začal točit volantem doprava doleva, začal vyrovnávat pohyby vozovky,“ popisoval Petr Váňa. Řidič prý ještě chvíli zkoušel jet, ale víc než několik kilometrů už to nešlo. To už byla vidět ničivá síla zemětřesení.

„Lidi křičeli, chytali jeden druhého za ruce. Budovy, které byly z cihel, se hroutily opravdu jak domečky z karet. Některé domy padly na sloupy elektrického vedení, že se naklonily,“ vylíčil Petr Váňa, který byl svědkem i následného vyprošťování zraněných a obětí.

Váňovi byli jedni z prvních, kteří využili obnovené letecké linky. Do Prahy letěli přes Dubaj.

Zvláštní zpravodaj ČRo: Lidé v Káthmándú si nedokážou představit život bez chrámů

Číst článek

Před odletem prý zažili v Nepálu neuvěřitelný chaos. Odbavení celého plného letiště prý měl v jednu chvíli na starosti třeba jen jeden člověk. Vzhledem k situaci to však podle Kristýny Váňové turisté chápali a chovali se ukázněně.

„My jsme to nejdřív vnímali špatně, ale pak jsme si uvědomili, že všichni ti lidé mají nějaké rodiny, mají nějaké domovy a místo co by se starali sami o sebe, tak musí být tam a odbavovat turisty, kteří prchají z jejich země,“ poznamenala Kristýna Váňová.

Na ulicích spí tisíce lidí

V oblasti postižené ničivou pohromou bylo podle posledních informací 255 českých občanů. Desítkám z nich už se podařilo z Nepálu odcestovat.

Českým úřadům se stále nepodařilo se spojit se čtyřmi Čechy, kteří se v době zemětřesení v zemi pohybovali.

Následky zemětřesení v Nepálu | Foto: Reuters

Řada Nepálců v Káthmándú si večer ustlala venku nebo v improvizovaných přístřešcích.

„Buď se nemají kam vrátit, nebo hlavně proto, že se bojí spát pod střechou,“ přiblížil zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek s tím, že ještě dnes byly ve městě cítit otřesy, i když podstatně však menší než ty které zpustošily zemi o víkendu. „Na ulicích teď spí tisíce a tisíce lidí,“ popsal Marek pozdní večer v Nepálu.

„Mnozí z nich také nemají co jíst. Mluvil jsem odpoledne se ženou, která takto přežívá se třemi dětmi už třetí noc,“ dodal zpravodaj.

Důležité bude zprůjezdnit silnice a zmapovat situaci mimo Káthmándú, říká koordinátor Člověka v tísni

Číst článek

OSN odhaduje, že zemětřesení v Nepálu postihlo asi třetinu ze sedmadvaceti milionů obyvatel. Pomoc bude potřebovat i asi 1,3 milionu dětí.

Nepálský premiér poděkoval mezinárodní společenství za příliv humanitární pomoci, které se jeho postižené zemi dostává. V podvečer středoevropského času však také přišla informace, podle které nepálské úřady oznámily, že prý již další týmy k pátrání po obětech nepotřebují, že armáda a další bezpečnostní složky situaci zvládnou.

I přes to český tým zdravotníků a hasičů, o jehož vyslání rozhodla vláda, do Nepálu nakonec odletěl.

Co bude také zřejmě potřeba ještě dlouho, jsou peníze na obnovu země. Češi už přispěli skoro deseti miliony korun.

Zemětřesení v Nepálu | Foto: ČTK

ČTK, kov, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme