Lidé, které komunistický režim vyloučil z vysoké školy, dostanou odškodné

Lidé, kteří byli z politických důvodů vyloučeni z vysoké školy v letech 1948 až 1956, se dočkají finančního odškodnění. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy začne od 1. srpna posuzovat žádosti těchto lidí, a pokud je uzná za oprávněné, tak dostanou odškodné ve výši 100 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministerstvo školství | Foto: Archiv

Žádost lidé mohou podávat až do konce roku 2011. "Nárok na odškodnění mají všichni bývalí studenti, kteří byli vyloučeni z politických důvodů z vysokých škol v letech 1948-1956. Musí přitom jít o české občany, kteří byli vyloučeni ze školy se sídlem na území dnešní České republiky," popisuje podmínky Helena Müllerová z tiskového odboru ministerstva školství.

Společně se žádostí musejí lidé doložit svůj nárok dokladem, který prokáže, že jsou rehabilitovanými studenty. "Nejlépe je doložit to dekretem o rehabilitaci, který je vydán příslušnou vysokou školou nebo nástupnickou školou," vysvětluje Helena Müllerová.

Dekrety vydávaly v 90. letech rehabilitační komise, které byly zřízeny při vysokých školách. Komise posuzovaly žádosti takto postižených osob a výstupem šetření pak bylo vydání dekretu, ve kterém bylo vyloučení prohlášeno za neplatné.

Pokud nemáte dekret o rehabilitaci, může být žádost o odškodnění problematická

Pokud žadatel o rehabilitaci tenkrát nezažádal, může odškodnění nárokovat na základě jiného dokumentu, který prohlásí vyloučení žadatele za neplatné a bude vydané podle zákona o mimosoudních rehabilitacích: "U žadatelů, kteří o rehabilitaci nežádali, ale bude dokazování poněkud složitější," upozorňuje Müllerová.

Ministerstvo školství má na odškodnění lidí, kteří byli z politických důvodů vyloučeni z vysoké školy v letech 1948-1956, vyčleněno zhruba 50 milionů korun. "Předpokládáme, že počet žadatelů, kteří prokáží nárok na odškodnění, bude v řádech stovek," uvedla Helena Müllerovou z tiskového odboru ministerstva školství.

Podle ní se bude ministerstvo kvůli vysokému věku jednotlivých žadatelů snažit vyřídit žádosti v co nejkratší době. Nárok je vázán na osobní právo vyloučeného studenta, a tudíž není předmětem nároku případných dědiců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O odškodnění pro lidi, kteří byli z politických důvodů vyloučeni z vysoké školy, mluvila na Rádiu Česko Helena Müllerová z tiskového odboru ministerstva školství.

Přečtěte si také:
Vláda je pro odškodnění vysokoškoláků vyhozených komunisty

Václav Pešička, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme