Lidé mobilizují síly k nápravám škod

Lidé mobilizují všechny síly k úklidovým pracím a k zabránění následných škod. Mnozí z nich jsou v tíživé situaci. Během okamžiku přišli o obydlí, domovy a léta budovaný majetek. Občanská solidarita nabývá na síle a do postižených oblastí stále více proudí humanitární pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícený dům - ilustrační foto | Foto: Jan Rosenauer

Podle informací z krizových štábů povodní postižených oblastí je v centrálních skladech největší poptávka po finančních darech na nákup humanitární pomoci. Co se týká věcných darů, nejžádanější jsou desinfekční, čistící a prací prostředky například savo a chloramin dále pracovní pomůcky jako lopaty, kbelíky, kolečka, holínky a gumové rukavice. Mezi potravinami jen ty trvanlivé, balená voda, instantní polévky, těstoviny a výživa pro kojence a batolata.

Pokud jde o hygienické potřeby, krizové štáby žádají o toaletní papír, papírové ručníky a kapesníky, dámské vložky a mýdlo. Pomohou také deky, karimatky a spací pytle. Do sběrných míst nenoste péřové deky.

Během příštího týdne budou očkováni proti hepatitidě typu A všichni, kdo pomáhají s likvidacemi škod napáchaných povodní. Takový je závěr jednání Ústředního krizového štábu. Podrobnosti Radiožurnálu sdělila mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková. Připomněla také, že poté bude následovat očkování dětí z postižených oblastí.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Bártíková o očkování záchranářů

Zlínský magistrát pořádá velkou sbírku pro Ústecko. Od soboty jsou před tamní radnicí kontejnery, kam mohou dárci nosit spacáky, deky, dezinfekční prostředky, oděvy a hračky.

V ulicích hlavního města pokračují úklidové práce. Podle ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka potřebuje město krumpáče s sněhová hrabla na bahno. V Lipenci, Radotíně a Chuchli je nedostatek dezinfekčních úklidových prostředků, chloraminu a repelentů.

Arcidiecézní charita rozšířila počet sběrných míst v Praze. Například do Londýnské ulice číslo 44 na Praze 2, nebo do Modletické ulice číslo 1401 na Praze 11 můžete nosit deky, karimatky, lehátka, ale i desinfekční prostředky, igelitové pytle, nebo holinky, a to až do 21. srpna v době od 8.00 do 20:00 hodin. Městské centrum sociálních služeb v Praze operativně otevřelo dvě krizová centra pro akutní psychosociální krizi. Non stop služba krizového centra hlavního města je na telefonních linkách 22 58 0697, 22 58 2151 a také na lince 61 08 4011.

Rodiny postižené povodní mohou dostat na překonání nejhoršího období a škod mimořádnou sociální dávku až 30 tisíc korun. Pokud je v nejbližších dnech nenavštíví pracovník příslušného obecního úřadu a neposoudí rozsah poškození, měli by sami co nejdříve o příspěvek na radnici požádat. Dávka má sloužit například na nákup základního oblečení, potravin nebo hygienických potřeb. Kritériem pro její stanovení bude nejen rozsah škod, ale i sociální situace rodiny. Výpomoc může získat jen jeden člen rodiny. I když je příspěvek jednorázový, ve výjimečných případech může být přiznán i několikrát v roce. Zaplavení lidé by před odklízením škod měli byt či dům podrobně zdokumentovat na fotografiích i videu.

Pražané postižení záplavami dostanou od města 20 tisíc korun na opravu svého zničeného či poškozeného domu a bytu. Peníze by mohly být vypláceny od pondělí. Stanovenou částku bude město dávat na jeden byt v rodinném nebo bytovém domě. Lidé musejí vyplnit formulář, který je k dispozici v budově úřadu na adrese Vyšehradská 51, Praha 2. Tiskopisy budou přijímat také úředníci magistrátu v jednotlivých evakuačních centrech. Formulář je i na internetových stránkách města a lze ho poslat elektronickou poštou na adresu podatelna.povoden@imip.cz. Poslední termín pro podání žádosti je 15. září.

Nevstupujte bezdůvodně do záplavové vody, protože může být znečištěna splašky, zdechlinami a toxickými látkami, upozorňují hygienici. Dotýkat byste se neměli uhynulých zvířat, likvidaci nechte na odbornících. Při vyklízecích pracích se chraňte před nákazou leptospirózou, tularemií, listeriózou, žloutenkou A, tyfem a případně paratyfem tak že budete používat gumové holínky, gumové nebo latexové rukavice. Pracovní oblek po zamokření vyměňte za suchý, použitý oděv vyperte vyvářkou. Obuv a rukavice je nutné ošetřovat Savem nebo saponátem.

Nabídku pomoci postiženým záplavami nebo žádosti o pomoc nám můžete volat na záznamník Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu na číslo: 02/ 2155 2222 nebo posílat na e-mailovou adresu radiozurnal@rozhlas.cz.

Vodu ze zatopených studní nelze použít ani k zalévání, dokud není laboratorně vyšetřena. Pokud byla studna před záplavou schválena jako zdroj pitné vody, v odstupu dvou až tří týdnů je třeba vyčerpat vodu, znovu dezinfikovat Savem nebo Sanosilem. Pak je nutno studnu znovu vyčerpat, novou vodu laboratorně nechat vyšetřit, teprve potom je vhodná i k pití.

Vltava v Praze dál zvolna klesá, oproti kulminaci se její hladina snížila už o více než čtyři metry. V sobotu brzo ráno dosahovala v Chuchli 374 centimetrů. Přesně o tři metry více než je tam normální stav. K němu se ale v Malé Chuchli česká národní řeka vrátí zřejmě až za měsíc.

Pohřešovaný hroch Slávek se objevil živý u pavilónu slonů při ústupu vody ze zaplavené Zoologické zahrady v Praze. Uvádí to list Mladá fronta Dnes s tím, že stoupající voda vynesla hrocha až na ochoz pro chovatele nad stájemi slonů, proto ho při záplavách nemohli objevit. Ošetřovatelé proto okamžitě začali ve stěně pavilónu vybourávat otvor, aby se hroch - lákán jídlem - přesunul po připravené šikmé rampě do uvolněného výběhu nosorožců. Hroch je na svém místě, ale ústečtí zoologové stále pátrají na Labi po dvojici lachtanů, kteří z pražské zoo uplavali. Podle informací České televize je jeden z lachtanů ve Střekově a armáda se ho snaží odchytit.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Jana Petrová, Marika Táborská, Jan Říha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme