Lidé mohou žádat i o nepravomocné rozsudky, rozhodl Ústavní soud

Veřejnost má právo dostat informace i o nepravomocných rozsudcích. Řekl to dnes Ústavní soud, když rozhodoval o stížností náměstka ministra životního prostředí Františka Korbela.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákon

Zákon | Foto: Senát USA

Korbel v kauze prodeje majetku bývalého Fondu dětí a mládeže požadoval od ministerstva financí kopie všech rozsudků, dostal ale jen dva pravomocné.

Ostatní mu úředníci odmítli vydat s odůvodněním, že nejsou pravomocné. Korbel se proti tomu bránil u soudu, tam ale neuspěl. Až ústavní soudci uznali, že jde o omezení ústavně zaručeného práva na informace. Korbel verdikt uvítal, i když na kauzu už podle něj nebude mít vliv.

„Tato věc má v současné době význam spíše do budoucna. Nikoli pro můj případ samotný, protože v něm už bylo dávno pravomocně rozhodnuto. Nicméně já jsem tuto věc dovedl až k Ústavnímu soudu právě pro obecné přesvědčení, že je dobře, aby rozhodovací činnost soudu podléhala veřejné diskuzi a kontrole i v průběhu soudního řízení,“ řekl Korbel.

Ústavní soud vypustil ze zákona omezení, které tomu bránilo. Podle soudu je takové ustanovení v rozporu s ústavně zaručeným právem na informace a omezuje kontrolu nad veřejnými záležitostmi.

„Základem tady bylo to, že existuje jak podle Listiny základních práv a svobod, tak podle Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod právo na svobodu projevu a jeho derivátem je právo přijímat informace. Jsou tady pak dva hlavní důvody – kontrola fungování soudů a kontrola nakládání veřejnými finančními prostředky,“ vysvětlil soudce zpravodaj Vojen Güttler.

Zuzana Kopuletá, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme