Lidé na nemocenské budou moci ven maximálně na 6 hodin denně

Okruh lidí, kteří musí platit nemocenské pojištění, se pravděpodobně od příštího roku rozšíří. Počítá s tím vládní novela, která má také stanovit rozsah vycházek lidí na nemocenské na maximálně šest hodin denně. Senát dnes tyto úpravy schválil hladce a beze změn. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření (ilustrační foto)

Lékařské vyšetření (ilustrační foto) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Nově by měli pojistné platit jednatelé společností firem s ručením omezeným, kteří zatím platili pouze důchodové pojištění. Pojistné by platilo i pro prokuristy, likvidátory nebo zástupce firemních rad a za určitých podmínek také ředitele zahraničních společností.

Lidé na neschopence budou moci opustit dům pouze na šest hodin denně, a to v době mezi 7. do 19. hodinou. Přesnou dobu jim vymezí lékař. Výjimku by měli pacienti s náročnou léčbou, kteří by si mohli dobu vycházek volit s ohledem na svůj zdravotní stav.

Pokud by nemocný dobu vycházek nedodržel, nepřišel ve stanovenou dobu na kontrolu nebo nesdělil lékaři místo, kde bude stonat, mohla by mu podle návrhu hrozit pokuta 20 000 korun.

Stejnou sankci by bylo možné uložit v případě, pokud by zaměstnanec firmě hned nepředal neschopenku nebo rozhodnutí o ukončení nemoci.

Za zneužití nemocené výpověď

Ve hře jsou ale i další postihy podvodníků. „Pokud někdo poruší dobu, která je povolena pro vycházky a nezdržuje se v místě, kde se má zdržovat a tedy nedodržuje léčebný režim, tak mu hrozí kromě ztráty nemocenských dávek i nově podle zákoníku práce platného od ledna i postih v pracovně-právní oblasti. Hrozí tedy výpověď pro zvlášť hrubé porušení léčebného režimu,“ upřesnil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Stínový ministr práce a sociálních věcí a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach změnu vítá. Má ale obavy z toho, jak se dodržovaní nových pravidel bude kontrolovat.

„Každé takové opatření vždycky naráží na otázku kontrolních orgánů a kontrolní činnosti. Zatím je vývoj v posledních letech provázen spíše snižováním stavu kontrolních orgánů, než jejich posilováním. Samozřejmě se chce šetřit, takže je potom kontrola mnohdy spíše jenom nárazová, než aby byla systematická,“ uvedl Škromach.

Martina Spěváčková, Michaela Vydrová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme