Lidé na severu Moravy začínají sčítat škody po povodni

Situace na záplavami postiženém severu Moravy se postupně uklidňuje. Hladiny řek klesají a na žádném místě už není vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, který by signalizoval stav ohrožení. V Ostravě a v Petrovicích je přesto stále zatopeno několik ulic. Podle meteorologů je předpověď na dnešek příznivá a další záplavy by hrozit neměly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obyvatelky Věřňovic sledují hladinu Olše | Zdroj: ČTK

Podle pracovníků Povodí Odry situace se na mnoha místech začala uklidňovat už ve středu v poledne. Pouze na Olši ve Věřňovicích stále platí druhý stupeň povodňové aktivity, i tam již ale voda opadá.

První stupeň povodňové aktivity zůstává na čtyřech místech, a to na Ostravici ve Slezské Ostravě, na Morávce ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, na Stonávce v Těrlicku a na Olši v Dětmarovicích na Karvinsku.

Uzavřeno zatím nadále zůstává Havlíčkovo nábřeží v Ostravě od ulice Na Karolíně k ulici Sokolská třída. Neprůjezdná je rovněž silnice v Petrovicích na Karvinsku-Závadě. Silnice je uzavřena ve směru od restaurace U Krutkého po hraniční přechod Závada. Objížďka je vedena po místních komunikacích.

Největší škody napáchala voda především na Frýdecko-Místecku a na Karvinsku. Na mnoha místech zaplavila cesty, rodinné domy, sklepy či zahrady. V Petrovicích u Karviné - Závadě hasiči ve středu vpodvečer museli evakuovat zhruba 20 lidí.

Podle starosty obce Petra Trojka se však všichni obyvatelé mohli ještě před půlnoci vrátit zpět do svých domovů. Dnes se za vydatné pomoci hasičů pustili do likvidace povodňových následků."Tam, kde už se to dá, tak se pomáhá při čerpání sklepů, ale voda ještě je hodně rozlitá. Než to odteče, sháníme vysoušeče" řekl starosta Petrovic Petr Trojek.

V Českém Těšíně na Karvinsku hasiči odčerpávali vodu už od středy. Nejvíce tam byla postižena oblast takzvané karvinské kolonie a část Svibice. Zaplaveno tam bylo několik desítek domů. Momentálně ve městě neprší. Město už dnes bude mít k dispozici první vysoušeče od vojáků z Hlučína, další by měly být k dispozici ještě v pátek.

Na Zlínsku trvá bdělost na Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí. Voda tam plynule klesá poté, co kolem půlnoci dosáhla třetího stupně, tedy ohrožení. Proti normálu hladina stoupla téměř o dva metry. Ostatní velké řeky jako Bečva a Morava dosáhly maximálně prvních povodňových stupňů a hladiny nadále ustupují.

Větší problémy včera způsobily menší toky, které kvůli lokálním bouřím smetly bláto z polí na vozovky a do rodinných domů. Například v povodí potoku Lutonínka u Zlína napršelo během hodiny bezmála 40 milimetrů vody na metr čtvereční. Voda valící se z polí nad místní částí Zlína Lůžkovice zavalila blátem čerstvě opravený rodinný dům. Škoda se počítá na statisíce.

Martin Hromádka, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme