Lidé na východě Čech zůstanou bez tepla nejméně do pátku

Špatnou zprávu se v pondělí dozvěděli lidé v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Ti mají kvůli sobotní havárii kotelny v Elektrárnách Opatovice velmi omezené dodávky tepla a musejí se obejít bez teplé vody. Celkem se to týká 55 tisíc domácností. Zlepšení situace se dočkají až v pátek, kdy by měl být znovu v provozu první ze šesti kotlů. Těžká technika nepřetržitě odstraňuje následky havárie, rozsah poškození je ale větší, než se čekalo. Jisté řešení se už ale našlo. Opatovická elektrárna bude střídavě dodávat teplo do Hradce Králové a do Pardubic. Přímo na místo se odpoledne vydal i premiér Vladimír Špidla: "Je mimo jakoukoliv diskusi, že je třeba vytvořit nový náhradní zdroj," řekl a zdůraznil, že to je nyní pouze inženýrský problém.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zborcená střecha kotelny

zborcená střecha kotelny | Foto: Elektrárny Opatovice

Opatovická elektrárna bude střídavě dodávat teplo do Hradce Králové a do Pardubic. Mluvčí společnosti Pavel Hypius dnes uvedl, že se podařilo zajistit částečnou dodávku tepla do Hradce Králové - teplo by mělo k uživatelům dorazit ještě před polednem. "V Hradci se ale nebudou v tomto prvním kole vytápět všechna místa. Preference dostaly školy, zdravotnická zařízení a sídliště, kde bydlí spousta lidí. Topit se nebude dnes v centru města a ve Věkoších. Potom je připraven takový režim, že by zhruba ve dvanáctihodinových intervalech se střídaly Pardubice a Chrudim s Hradcem Králové. Počítáme s tím, že mezi 8. a 20. hodinou by byla natápěna Pardubice a Chrudim a mezi 20. a 8. hodinou ranní, že by se akumulovalo teplo směrem do Hradce Králové."

Jak Radiožurnálu řekl ředitel elektrárny František Hejčl, intenzivně se pracuje na tom, aby se kotle daly co nejdřív do pořádku. Nebude to ale ve středu, jak se původně předpokládalo - kotle jsou totiž podle něj citelně poškozené. "Ta střecha měla plochu asi 5600 metrů a celková váha hmoty, která kotle zasypala, představuje více než 1500 tun. Čili ten rozsah poškození, tak jak to postupně odkrýváme, se ukazuje jako podstatně větší, než první odhady předpokládaly. Nicméně nasazení kapacit je tak enormní a ty práce se provádějí i po celou noc, že bych si teď troufl říct, že ten pátek zkusíme zvládnout, tak abychom na víkend měli teplou vodu v systému."

Přehrát

00:00 / 00:00

F. Hejčl: Kdy dojde k obnovení dodávek

Havárii způsobil pád střechy na kotelnu, při němž bylo poškozeno všech šest kotlů na výrobu teplé vody. Proč k tomu došlo, to objasní až odborné posudky. Ty mají být hotovy během několika týdnů. Podle hrubého odhadu vznikla při havárii škoda do 100 miliónů korun. Policie také šetří, zda nedošlo k trestnému činu obecného ohrožení.

Do elektrárny včera dorazila těžká technika a zahájila práce na likvidaci havárie. Tři vysokozdvižné jeřáby odklízejí betonové a kovové části zřícené střechy. "Všechny jeřáby, které se nám podařilo sehnat, už dorazily do elektrárny a staví se. Začne postupná evakuace všech rozbitých částí, které je nutné dostat z horních partií tak, abychom mohli začít vyklízet dolní část," popsal situaci ředitel elektrárny František Hejčl. Hned potom přijdou na řadu odklízecí čety.

Situace po havárii opatovické elektrárny je nejhorší v Hradci Králové. Toto město na rozdíl od Pardubic nemá žádné záložní zdroje vytápění. V Hradci funguje jediný záložní zdroj, a to v nemocnici. Minimálně do čtvrtka tak obyvatele čeká zima v bytech i na pracovištích.

Teplota v hradeckých bytech se nyní pohybuje okolo dvaceti stupňů, postupně ale podle ředitele Hejčla klesne až na 17 stupňů. "Zdroje, které jsou k dispozici mají zhruba třetinový výkon, než by soustava potřebovala. Dodávka bude velice skromná," uvedl. Královéhradecký praktický lékař Miloslav Lacina se proto obává nárůstu chřipkových a respiračních onemocnění. Lidé jsou totiž podle něj ve svých bytech stále zvyklí na přetápění.

Sehnat pro lidi v Hradci Králové alespoň nějaké teplo a teplou vodu je veliký problém. Radiožurnálu to přiznal královéhradecký primátor Oldřich Vlasák. "My se snažíme s elektrárnou Opatovice aspoň na chvíli přesunout sem dodávku z toho náhradního zdroje ze Semtína. Bohužel kapacita potrubí není dostatečná. Zatím jsou to stále technické problémy, ale snaha těch expertů a pracovníků tady je. Jinak náhradní zdroj, který bychom mohli použít přímo v Hradci Králové, tady neexistuje."

Stejná situace jako v Hradci Králové a Pardubicích trvá od víkendu v Chrudimi. V části bytů je zima a neteče teplá voda. Podle starosty Ladislava Libého se problém týká tří městských škol a tří tisícovek bytů. "Naštěstí naše nemocnice není napojena na tento systém, tak ta je soběstačná." Problém byl i v domovech důchodců a mateřských školách, ale tam už jsou přímotopy. Obyvatelé Chrudimi věřili, že chlad v bytech po havárii opatovické elektrárny pomůže vyřešit výměník v bývalé Transportě. Náhradní zdroj se ale nepodařilo zprovoznit. "Přes víkend jsme prověřovali možnost jeho zprovoznění. Nicméně ten kotel je pět let odstaven, probíhaly tam i nějaké stavební práce, takže ten kotel je bez hořáků, jsou přerušená potrubí, takže by trvalo minimálně tři týdny, takže bohužel, tento kotel nám dnes nepomůže."

Firma je podle Hejčla připravena poskytnout postiženým odběratelům finanční kompenzace. Zároveň ale prosí občany, aby pomohli nepříjemnou situaci řešit. V bytech by neměli například zbytečně větrat a topit mají jenom v nejnutnějších místnostech, aby se teplo dostalo do škol a nemocnic.

Vedení hradecké Fakultní nemocnice už v sobotu rozhodlo o evakuaci pacientů z budov na Pospíšilově třídě a Staré nemocnice. Přemístění se dotklo několika desítek pacientů. Českému rozhlasu to potvrdil její ředitel Leoš Heger. "My máme zajištěn v nouzovém režimu jen hlavní areál, kde je náhradní kotelna, která jede na plný výkon."

Zareagovat na vzniklou situaci musela i královéhradecká léčebna dlouhodobě nemocných. Podle ředitele léčebny Radima Faltuse si zařízení obstaralo teplo vlastními silami. "Zajistili jsme pro naše pokoje nákup přímotopů, co se týče teplé vody, jsme soběstační pomocí elektrických bojlerů. Pacienti rozhodně nestrádají, stálo nás to 30 až 40 tisíc," řekl.

Výuku od úterý přeruší - zatím do pátku - 14 z 19 hradeckých základních škol. "Není možné zajistit dostatečné vytápění naší školy. Pokud mají rodiče možnost zajistit pro ně lepší podmínky, je možné je nechat doma s tím, že to uznáváme jako důvod omluvy. Provoz školní jídelny a družiny zůstává zachován," řekl ředitel jedné ze škol Jan Faltýnek.

Vyhlášení volna školám doporučil hradecký krajský úřad. Doporučení se týká středních škol a některých školských zařízení, závislých na dodávkách tepla z havarované opatovické kotelny.

Školy ale o mimořádném volnu pro děti zatím neuvažují. "Zavřít školu není řešení, protože většina dětí bydlí v bytech na sídlišti a tam je situace podobná. Ve škole je to možná lepší v tom, protože pětadvacet dětí pohromadě třídu zadýchá," vysvětlil ředitel královéhradecké školy Milady Horákové Miroslav Kudyvejs. Situaci chce vedení školy řešit podle aktuální teploty, například úpravou režimu s větší pohybovou aktivitou dětí.

Elektrárnám Opatovice způsobil pád střechy také ztráty na tržbách za dodávky tepla a elektřiny. Firma totiž kromě toho, že z náhradního zdroje dodává jen minimum tepla do domácností, zastavila i výrobu elektrické energie. To však domácnosti na východě Čech nepocítily. Výpadek elektřiny, který některé části Hradce Králové vpodvečer postihl, má podle energetiků s největší pravděpodobností na svědomí větev spadlá na elektrické vedení.

Milan Kopp, Jaroslav Zvára, Marika Táborská, Martin Hromádka, Marcela Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme