Lidé podceňují očkování proti chřipce

Chřipka, která sužuje Francii a Belgii, by k nám mohla dorazit asi za 14 dní. Odhaduje to hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký. Epidemii v postupu na východ brání přetrvávající chladné počasí ve střední Evropě. Současný výskyt chřipkových a respiračních onemocnění lékaři u nás zatím hodnotí jako nepatrně zvýšený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna | Foto: Jan Rosenauer

Chřipkové epidemie se podle Vladimíra Polaneckého nemusejí obávat lidé, kteří se nechali očkovat a mají v pořádku imunitní systém. "Ten, kdo je řádně očkován, tedy minimálně 14 dní před příchodem epidemie, je chráněn a chřipku nedostane. Pokud jeho imunitní systém je normální, to je důležité". Jako problém ale vidí to, že zatímco v Evropě se proti chřipce dává očkovat až třicet procent populace, u nás je to jen asi pět procent lidí. Asi čtvrt milionu rizikových pacientů bylo očkováno ze zákona a tedy zdarma.

Podle hlavního pražského hygienika lidé často podléhají zkreslené představě, že vakcína proti chřipce nebude stoprocentně účinná. "Ta látka za posledních 15 let obsahuje vždycky dva kmeny A a jeden kmen B, a za posledních 15 let nikde nedošlo k tomu, že by přišel jiný kmen, než byl v té vakcíně. Jinými slovy, vždycky jsme se strefili", říká Vladimír Polanecký.

Chřipka ohrožuje především neočkovaného člověka, který má nějaké chronické onemocnění a oslabenou imunitu. Riziko z onemocnění stoupá i pro každého člověka nad 60 let věku. Komplikace vyvolané chřipkou mohou způsobit i smrt. Ročně tak u nás zemře několik set lidí.

Marek Janáč, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme