Lidé podceňují očkování proti chřipce

Chřipka, která sužuje Francii a Belgii, by k nám mohla dorazit asi za 14 dní. Odhaduje to hlavní pražský hygienik Vladimír Polanecký. Epidemii v postupu na východ brání přetrvávající chladné počasí ve střední Evropě. Současný výskyt chřipkových a respiračních onemocnění lékaři u nás zatím hodnotí jako nepatrně zvýšený.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna

lékárna | Foto: Jan Rosenauer

Chřipkové epidemie se podle Vladimíra Polaneckého nemusejí obávat lidé, kteří se nechali očkovat a mají v pořádku imunitní systém. "Ten, kdo je řádně očkován, tedy minimálně 14 dní před příchodem epidemie, je chráněn a chřipku nedostane. Pokud jeho imunitní systém je normální, to je důležité". Jako problém ale vidí to, že zatímco v Evropě se proti chřipce dává očkovat až třicet procent populace, u nás je to jen asi pět procent lidí. Asi čtvrt milionu rizikových pacientů bylo očkováno ze zákona a tedy zdarma.

Podle hlavního pražského hygienika lidé často podléhají zkreslené představě, že vakcína proti chřipce nebude stoprocentně účinná. "Ta látka za posledních 15 let obsahuje vždycky dva kmeny A a jeden kmen B, a za posledních 15 let nikde nedošlo k tomu, že by přišel jiný kmen, než byl v té vakcíně. Jinými slovy, vždycky jsme se strefili", říká Vladimír Polanecký.

Chřipka ohrožuje především neočkovaného člověka, který má nějaké chronické onemocnění a oslabenou imunitu. Riziko z onemocnění stoupá i pro každého člověka nad 60 let věku. Komplikace vyvolané chřipkou mohou způsobit i smrt. Ročně tak u nás zemře několik set lidí.

Marek Janáč, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme