Lidé poslali na Hrad Zemana, Schwarzenberg dostal o půl milionů hlasů méně

Novým prezidentem České republiky bude Miloš Zeman. Získal 54,8 procenta hlasů. Karel Schwarzenberg dostal 45,2 procenta. Rozdíl je skoro půl milionu hlasů. Volební lístek odevzdalo 59,1 procenta lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb

Miloš Zeman zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb | Foto: Filip Jandourek

Předseda TOP 09 získal podporu hlavně ve velkých městech - v Praze, v Plzni, Brně, také v okolí hlavního města, kolem Českých Budějovic a na Liberecku, Jablonecku, Semilsku a Náchodsku. Naprostou převahu pak měl u českých voličů v zahraničí.

Pro Miloše Zemana se vyslovily ostatní okresy republiky, nejvyšší čísla získal hlavně na severu Moravy na Karvinsku a Bruntálsku, kde se jeho zisky pohybovaly nad 76 procenty hlasů.

Miloš Zeman ve svém prvním povolebním projevu poděkoval všem občanům, kteří mu dali svůj hlas. Zároveň ocenil Karla Schwarzenberga a blahopřál mu k čestnému druhému místu.

Zeman uvedl, že jako přímo zvolený prezident chce být hlasem všech občanů. Současně zdůraznil, že chce zastupovat "dolních deset milionů". Na první zahraniční cestu vyjede na Slovensko.

Karel Schwarzenberg vítězství Miloše Zemana uznal. Doufá, že se mu podaří být prezidentem všech občanů. Poděkoval svým voličům a také volebnímu týmu, který podle něj statečně bojoval a nikdy se přitom nedopustil lží a podpásovek.

Nově zvolený prezident Zeman: Budu se snažit být hlasem všech občanů

Číst článek

Ministerstvo vnitra nezaznamenalo během druhého kola přímé volby prezidenta žádný falešný voličský průkaz. Volební komise měly podle mluvčího úřadu Vladimíra Řepky několik podezření na padělky, žádné se ale nepotvrdilo.

Nový prezident složí slib 8. března, poprvé do rukou předsedy Senátu. Slavnostní ceremonie se uskuteční na společné schůzi parlamentních komor ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Profil Miloše Zemana

Číst článek

Výsledky v přehledné aplikaci

Číst článek

Igor Maňour, Matěj Skalický, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme