Lidé se dožívají vyššího věku, jsou však mnohem víc nemocní

V porovnání se 70. lety minulého století žijí lidé asi o deset roků déle, velkou část tohoto času jsou ale nemocní. Ve vyspělém světě se výrazně snížila úmrtnost na infekční choroby, zato je dost velká pravděpodobnost, že poslední léta života lidé stráví s rakovinou nebo nemocemi srdce. Rozsáhlou studii na toto téma uveřejnil odborný časopis Lancet.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci (ilustrační foto)

důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Je to důvod k radosti jenom velmi relativně. Tím, že se prodloužila střední délka života, se otevírá prostor ve vyšších věkových kategoriích a ten znamená nárůst onemocnění, která jsou pro vyšší věk typická a vyskytují se tam převážně. To jsou onkologická a kardiovaskulární onemocnění, ale hlavně z neurologických a psychiatrických i demence,“ říká psychiatr Cyril Höschl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rizicích prodlužování věku dožití mluvil psychiatr Cyril Höschl

Podle něj se ve druhé polovině 20. století změnilo i vnímání životního cyklu. Prodloužila se střední délka života, klesla kojenecká a novorozenecká úmrtnost a daří se i lépe zvládat infekce, ubylo například nárůstu HIV nebo malárie.

„Daň, kterou za to platíme, je, že nám v některých oblastech klesá kvalita života. Prodlužují se léta strávená v neschopnosti, tedy neschopnost plnohodnotně žít, trávit volný čas, protože stále větší proporci populace trápí chronická onemocnění,“ říká Höschl.

mka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme