Lidé se mohou dál bránit proti prachu a hluku na stavbách, přílepek k zákonu neprošel

Ve sněmovně neprošel přílepek k novele stavebního zákona, podle kterého by se nově mohli aktivisté vyjadřovat jen k ochraně přírody a krajiny. Na tuto snahu některých poslanců z hospodářského výboru upozornily neziskové organizace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavební práce

Stavební práce | Foto: Tomáš Adamec

Ekologové varovali, že pokud by přílepek prošel, ztratili by lidé možnost vznášet námitky k věcem ovlivňujícím zdraví, tedy například k hluku či prachu.

„Je to pokus developerů usnadnit si rozhodování a dostat fakticky veřejnost z rozhodování ven, aby už mohli jednat jenom se státními úředníky na stavebních úřadech a vyjednat si tam s nimi svůj záměr,“ řekl Radiožurnálu ještě před hlasováním sněmovny Daniel Vondrouš z asociace ekologických organizací Zelený kruh.

Aktivisté proti tomu sepsali petici a ještě dnes ráno se pokoušeli přesvědčovat poslance přicházející na jednání. Nakonec uspěli. Podle předsedy hospodářského výboru sociálního demokrata Milana Urbana z ČSSD by ale návrh jeho kolegů stejně neprošel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Skalský z ekologického sdružení Arnika zhodnotil dopady novely stavebního zákona, kterou schválili poslanci

„Probíhalo jednání na úrovni zastánců životního prostředí, veřejné správy a hospodářského výboru a tyto tři výbory na několika jednáních dospěly k určitému kompromisu, který mimo jiné znamenal, že návrhy hospodářského výboru nebyly podporovány ani členy hospodářského výboru,“ uvedl Urban.

Vládní novela stavebního zákona, kterou dnes sněmovna schválila ve třetím čtení, má za cíl mimo jiné zjednodušit proces povolování staveb.

Rozšiřuje například výčet případů, kdy se nevyžaduje územní rozhodnutí ani územní souhlas. Zpřesňuje také postup při vedení zjednodušeného územního řízení. Současně s tím výrazně zkracuje některé lhůty v územním plánování a upravuje podmínky, za jakých se veřejnost může účastnit správních řízení.

Novela podle ekologů znemožní lidem bránit se dopadům staveb na zdraví

Číst článek

Na druhé straně novela zvyšuje některé poplatky, které s povolováním staveb souvisí. Třeba za stavební povolení pro bytový dům s nejvýše třemi byty zaplatí stavebník nově 5000 korun místo dosavadních tří set. Zákon teď míří k posouzení do senátu.

Náměstek ministerstva pro místní rozvoj Miroslav Kalous považuje za největší přínos novely zjednodušení procesu územních a stavebních řízení jak pro stavebníky, tak pro stavebn úřady, rozšíření možnosti účasti veřejnosti a zkrácení možných změn územních plánů až o 3 a půl roku.

"Celkově novela zjednoduší život stavebníkům, investorům, stavebním úřadům, ale i prospěje ke zvýšení produktivity ve stavebnictví. Myslím, že je to největší průlom ve stavební zákoně od roku 2001," říká Kalous.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele stavebního zákona diskutovali náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous a Martin Skalský, zakládající člen ekologického sdružení Arnika

Za stěžejní také považuje, že se podařilo do novely integrovat proces projednávání EIA, tedy posuzování vlivu na životní prostředí.

"To tu nikdy nebylo. Investoři a stavebníci tak mají jistotu, že v horizontu maximálně 90 dnů dostanou jak stanovisko EIA, tak i územní rozhodnutí. Přípravné doby se tak zkrátí," tvrdí Kalous.

Martin Skalský z ekologického sdružení Arnika rozhodnutí poslanců vítá, zároveň však upozorňuje, že nevyužili příležitost, kterou jim novela dávala.

Evropská komise poukazuje na rozpory

"Novela byla velkou příležitostí stavební zákon celkově zlepšit a posílit postavení občanů. Současný stav má řadu problémů. K žádnému výraznému zlepšení ale nedošlo, vše zůstalo při starém," řekl Skalský.

Upozornil také, že podle Evropské komise jsou české zákony částečně v rozporu s evropskou legislativou, v některých ohledech nedávají občanům tak velká práva, jaká by měly. Hlavní výtky se týkají hodnocení vlivu staveb na životní prostředí.

„Režim, ve kterém to nyní probíhá, nedává možnost podávání žalob a ani se výsledky automaticky nepropisují do územních a stavebních řízení. Nebyla záruka, že úřady budou brát hodnocení v potaz,“ uvedl příklad Skalský.

Dana Votýpková, Věra Pfeifferová, Martin Hromádka, Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme