Lidé se mohou přihlásit o kulturní granty Prahy ještě ve středu

Středa je poslední den, kdy se mohou zájemci přihlásit o víceleté kulturní granty hlavního města Prahy. Granty do několika týdnů zastupitelé rozdělí podle nových pravidel. Na těch téměř rok pracoval poradní sbor expertů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Příkopy a Stavovské divadlo z Německého Casina | Foto: Ivan Štern | Zdroj: Český rozhlas

Kdo víceleté příspěvky od města dostane, by měla Rada města Prahy a zastupitelstvo schválit v prosinci. Vztahují se ke kulturním projektům na roky 2010 až 2015.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo žádost o kulturní grant zaslal a kdo ne, zjišťovala redaktorka Michaela Vetešková.

Mezi žadateli o víceleté granty není pražské divadlo Archa, které v minulosti muselo málem zavřít kvůli pozdě schválenému příspěvku na provoz. Žádost neposlalo proto, že město Praha mu už před časem přikleplo grant i pro další sezonu.

Jinak postupuje pražský Činoherní klub. Další scéna, která byla v minulostí silně v ohrožení.

Ekonom divadla: Granty jsou otázkou bytí

"Chystáme se samozřejmě o grant požádat," řekl ekonom Činoherního klubu Jiří Pokorný, který ale vysvětluje, že žádají o grant od sezony 2011-2012.

"Protože v současné době jsme ve třetím roce čtyřletého grantu. A právě v letošním roce dala Rada hlavního města Prahy šanci právě těmto organizacím, které mají už čtyřletý grant přidělený, žádat už ve třetím roce stávajícího grantu. Tím nám dává možnost, že budeme vědět dopředu, jestli grant bude přidělený a v jaké výši," vysvětlil Pokorný.

Tuto novinku ve způsobu udělování víceletých grantů vedení pražských divadel přivítalo. "Jsme totiž schopni pokrýt naše náklady jen z jedné třetiny. Pro nás je tak přidělení grantu otázka bytí či nebytí," dodal ekonom Činoherního klubu.

O osudu nejenom Činoherního klubu rozhodnou zastupitelé na přelomu roku. Žádosti na podporu jednoletých projektů na příští rok přijímají do 7. října.

Michaela Vetešková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme