Lidé se mohou s Václavem Havlem rozloučit i ve čtvrtek

Potleskem doprovodili lidé Václava Havla na jeho poslední cestě na Pražský hrad. Začala v centru Pražská křižovatka a skončila ve Vladislavském sále. A právě tam už se s bývalým prezidentem přišly rozloučit další tisíce lidí. Stejnou možnost budou mít ještě zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se mohou s Václavem Havlem rozloučit ve Vladislavském sále ještě ve čtvrtek

Lidé se mohou s Václavem Havlem rozloučit ve Vladislavském sále ještě ve čtvrtek | Zdroj: Reuters

Na Hradčanském náměstí se sešly tisíce lidí. Všichni čekali na průvod v naprosté tichosti, kterou přerušovala v pravidelných intervalech smuteční hudba.

„Tady ta placka je z roku 1989. Když mi bylo 11 let, tak tady ta placka byla na Václavském náměstí, když jsem tam byl s rodiči. Václav Havel pro mě znamenal moc, ale uvědomil jsme si to bohužel až teď. Nějakým způsobem umřel kus nás, ať to zní jakkoliv pateticky, protože byl součástí české národní identity,“ říká muž, který stál s ostatními lidmi na Hradčanském náměstí.

Lidé mohli přicházející průvod s rakví sledovat na velkoplošné obrazovce, která byla umístěna kousek od brány Gigantů. „Pro mě to byl první prezident, kterého si pamatuji, prezident osvoboditel. Pro mě je to hrozně důležitá osobnost,“ říká mladá žena.

Od 13. hodiny je rakev vystavená ve Vladislavském sále Pražského hradu, kam se s Václavem Havlem přišlo rozloučit už několik tisíc lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Hradčanském náměstí natáčela redaktorka Květa Moravcová

„Chodí rodiny s dětmi, s kočárky. Hrozně moc dětiček sem chodí s kytičkami. Zapalují svíčky,“ říká kustodka Eva Lacinová.

Jednu zapálila i paní, která vzpomněla na zdraví bývalého prezidenta nebo mladý pár, který Václavu Havlovi poděkoval za to, že může žít své skutečné životy.

„Mne se vybaví slova Václava Havla, celý jeho život a jak vlastně skončil, i když ten jeho konec a nemoci nebyly samozřejmě příjemné. Ale myslím si, že ten svůj život asi žil, jak si představoval,“ říká jedna z návštěvnic Vladislavského sálu a další muž dodává:

„Můžu žít ve svobodné zemi, můžu studovat to, co chci. Můžu cestovat.“ Podle další návštěvnice by si lidé měli pamatovat, že svoboda není samozřejmost.

Lidé se budou moci s Václavem Havlem rozloučit ještě zítra, kdy bude Vladislavský sál otevřený od 8 do 20 hodin. V pátek se pak uskuteční státní pohřeb. Přesně v poledne budou lidé držet minutu ticha. Vojáci vystřelí 21 salv z petřínského děla.

Květa Moravcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme