Kvůli chybě soudu přišla podnikatelka o 24 milionů. Teď chce peníze po státu

Za chyby úředníků stát loni jen na odškodném vyplatil 150 milionů korun. Nejvíce platil resort justice, a to hlavně za soudní průtahy nebo neprokázaná obvinění. Vyplývá to z aktuálních statistik 14 českých ministerstev. Radiožurnál jeden takový případ zmapoval. Zřejmě kvůli chybě soudního úředníka přišla podnikatelka Zuzana Štěpaníková o své milionové úspory. Na peníze marně čeká už deset let. Teď proto žádá po státu odškodnění.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Měli jsme volné peníze, vypadalo, že pan Basák je velmi seriózní partner, a když mu ty peníze na rok půjčíme, není v tom žádné riziko. Později se ale ukázalo, že jeho podnikatelské záměry nebyly příliš čestné," vysvětluje tmavovlasá vitální podnikatelka Zuzana Štěpaníková, proč se rozhodla půjčit svému známému Hynku Basákovi před deseti lety téměř 24 milionů korun.

Peníze získala z prodeje hotelu a chtěla je investovat. Jenže Hynek Basák se ani po roce k jejich vrácení neměl. Zuzana Štěpaníková se proto obrátila na soud, který v roce 2010 rozhodl, že podnikatel musí miliony vrátit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za chyby úředníků stát loni jen na odškodném vyplatil 150 milionů korun. Nejvíce platil resort justice, a to hlavně za soudní průtahy nebo neprokázaná obvinění. O tématu natáčela redaktorka Markéta Chaloupská

„Žalovaný je povinen zaplatit žalobkyni do tří dnů od právní moci tohoto rozsudku částku 24 285 tisíc spolu s tříprocentním úrokem z prodlení," píše se v rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1.

Jenže aby peníze mohla podnikatelka vymáhat, soud musel své rozhodnutí Basákovi doručit. Soudu se ho ale nepodařilo najít, často totiž měnil bydliště. I přesto někdo ze soudu, zatím se neví kdo, do spisu napsal, že je rozhodnutí doručené. Zda někdo chyboval kvůli nepozornosti nebo lenosti, se už nikdy nezjistí. Jisté ale je, že se tak stal rozsudek pravomocným.

„Nepochybně došlo k chybě na Obvodním soudu pro Prahu 1, to znamená, že pravděpodobně příslušná úřednice opatřila rozhodnutí doložkou právní moci," upozorňuje advokát Štěpaníkové Vladimír Řičica.

Místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná připouští, že soud chyboval. „Připouštím, že se to tak jeví. Za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem potom soud odpovídá."

Kdo konkrétně za to může, po tom prý zatím nikdo nepátral. Na první pohled ale tato malá chyba měla velký důsledek, na který se přišlo až po letech. Hynek Basák se totiž neměl k placení, a soud proto nařídil na jeho majetek exekuci.

Exúředník Prahy 7 ukradl radnici tři iPhony. Krabičky byly pro děti na hraní, bránil se u soudu

Číst článek

Ve chvíli, kdy se tak stalo, se najednou Hynek Basák sám přihlásil a požádal o zastavení exekuce. Argumentoval tím, že mu rozsudek nebyl nikdy doručen, a tedy že nic nedluží. Soud na to konto exekuci zrušil. Což následně potvrdil i krajský soud.

„Krajský soud v Praze dospěl k závěru, že rozhodnutí, které je exekučním titulem, není vykonatelné, protože nebylo řádně doručeno povinnému, to znamená, že nemohlo nabýt právní moci a vykonatelnost," říká mluvčí soudu Pavlína Bočková.

Hynka Basáka není ani teď lehké sehnat. Pobývat by měl v bytě, který je přímo na berounském golfovém hřišti. Schránku si ale nevybírá, ta doslova přetéká dopisy. Nakonec se Hynka Basáka Radiožurnálu podařilo kontaktovat přes jeho zástupce Petra Micku. Přes něj Basák e-mailem vzkázal, že nic nedluží.

„Pan Basák plně důvěřuje soudům v České republice a doufá, že celou soudní záležitost vyřídí nestranně a spravedlivě. Závazek vůči paní Zuzaně Štěpaníkové neuznává, tvrdí, že veškeré závazky již zanikly," píše se v e-mailu.

Soud se nedávno snažil svou chybu napravit a Hynku Basákovi nakonec verdikt po sedmi letech doručil. Svých peněz už se ale Zuzana Štěpaníková zřejmě nedočká. Basák už žádný majetek nemá. Na soud nedávno napsal, že žije jen z důchodu sedm tisíc měsíčně.

Štěpaníková je přesvědčená, že o své peníze přišla kvůli chybě úředníka, a proto na stát podala žalobu. „Požadujeme náhradu škody. Celkově se jedná asi o 25 milionů korun," říká její advokát Řičica. Jestli uspěje, se uvidí v příštích měsících.

Kolik jednotlivá ministerstva vyplatila za úředních chyby v roce 2016 a kolik
získala od úředníků zpět
vyplaceno (v Kč) vymáháno (v Kč)
ministerstvo zdravotnictví 0 -
ministerstvo obrany 0 -
ministerstvo vnitra 1 530 997
(za nesprávný úřední postup)
2 087 464
(jde i z pohledávky za minulé roky, které se vymáhají letos)
ministerstvo financí 1 251 210 8 540
ministerstvo kultury 0 -
ministerstvo životního prostředí 0 -
ministerstvo zahraničí 0 -
ministerstvo zahraničí 0 -
ministerstva zemědělství 0 -
ministerstvo dopravy 253 202 230 893
(spadají sem i případy za předchozí roky)
ministerstvo práce a soc. věcí 0 -
ministerstvo spravedlnosti 147 170 000 207 342
ministerstvo spravedlnosti 0 -
ministerstvo průmyslu a obchodu 0 -

 

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme