Lidé se v Brumově-Bylnici rozloučili se spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem

V Brumově-Bylnici na Valašsku se lidé rozloučili se spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem. Zemřel před týdnem v nedožitých 89 letech. Svou literární tvorbou zaujal hlavně v 60. letech minulého století, v roce 1968 pak byl autorem Dvou tisíc slov. Za normalizace působil v disentu a musel čelit perzekucím totalitního režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední rozloučení se spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem

Poslední rozloučení se spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem | Zdroj: ČTK

Smuteční obřad začal v 11 hodin v kostele svatého Václava. Rozloučit se přišly desítky lidí. Například divadelník Břetislav Rychlík nebo spisovatelé Ivan Klíma, Pavel Kohout nebo Josef Holcman.

Ti všichni na Ludvíka Vaculíka vzpomínají jako na člověka veselého a vtipného. Na člověka, který miloval lidovou píseň, jejímž byl úžasným zpěvákem.

„Když jsme přišli, tak jsme všichni zpívali, i moje dcerky. Jemu se to strašně líbilo, protože písnička, to je stěžejní bod v jeho životě. A to je na něm i vidět, když zpíval,“ upozornila rodinná přítelkyně Anna Orlová z nedalekého Nedašova.

Ludvík Vaculík se svými přáteli také rád cestoval, a to do míst, kde měly lidové písně původ. Spisovatel Josef Holcman zavzpomínal, jak ho Vaculík ovlivnil:

„Napsal mi třeba – už musíš konečně vybřednout z těch svých konin a z toho vína a psát o něčem jiném. Anebo mi napsal – píšeš o Pavlištíkovi a hned píšeš o Karlovi a hned o dřevě, musíš si rozmyslet, co chceš jako hlavní linii. Takže dával mi i rady, ale dával mi je ochotně.“

Spisovatel Ludvík Vaculík prý píše na stroji a rukopisy posílá zásadně poštou | Foto: Ľubomír Smatana

Zádušní mše se uskuteční v neděli od 20 hodin v Praze v kostele Nejsvětějšího Salvátora na Křižovnickém náměstí. Sloužit ji bude katolický kněz Tomáš Halík.

Ludvík Vaculík patřil díky své prozaické tvorbě mezi přední poválečné české spisovatele.

Lidé ho však znají spíše pro jeho politické angažmá za komunistického režimu, zejména jako autora legendární výzvy Dva tisíce slov z června 1968 nebo jako vedoucího pozdější samizdatové edice Petlice. Za svou práci dostal řadu významných českých i zahraničních ocenění.

Prozaik, fejetonista i publicista v poslední době žil u svého syna v Dobřichovicích, kde také zemřel. V Brumově-Bylnici se narodil v roce 1926 jako syn tesaře.

Poslední rozloučení se spisovatelem Ludvíkem Vaculíkem | Foto: ČTK

Jana Čadová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme