Lidé se v zatopených oblastech obávají komáří kalamity

Hladina Moravy na dolním toku začala klesat. V Hodoníně večer spadla pod hranici třetího povodňového stupně. Posledním místem, kde stále platí stav ohrožení, je tak Lanžhot. Po povodni ale zůstanou laguny, které jsou ideálním líhništěm larev komárů. Krajský úřad se už zásobil postřikovou látkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé zaplavených Troubek | Foto: Tomáš Adamec

Velká voda už pomalu opouští i nejižnější cíp Moravy. Hladina řeky Moravy ve Strážnici se už dostala na úroveň druhého stupně povodňové aktivity a klesá také v Lanžhotě.

Lidé a hasiči sice v několika obcích na Podluží museli čerpat vodu ze sklepů a z kanalizace, jinak ale žádné větší škody řeka nezpůsobila. Vodohospodáři totiž snížili průtok tím, že začali napouštět poldr Soutok. V korytě zůstala na území Lanžhota i jindy nebezpečná Kyjovka.

Voda rozlitá v lesích ale brzy může přinést komáří kalamitu. V Lanžhotě se na ni připravují už teď.

„Bude záležet na tom, kolik vody tam bude a jestli budou Lesy ČR stříkat do vody postřik, jestli na to mají kapacity. My máme postřiky nachystané, ale až na dospělé komáry. To znamená, že můžeme stříkat parky a ulice, přímo komáry, kteří vyletí,“ upřesnil starosta František Hrnčíř.

Obyvatelé postižených obcí se ale musí připravit i na další problémy. Například na Karvinsku a Frýdeckomístecku se musejí vypořádat s pokračujícími sesuvy podmáčené půdy. Jinde se dali do úklidu a začínají sčítají škody.

Jak můžete pomoci:

Člověk v tísni:
Konto: 72027202/0300
Dárcovská SMS: ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777

ADRA:
Konto: 4028 4028/0300 (VS 397)
Dárcovská SMS: ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777

Diecézní charita ostravsko-opavská:
Konto: 5015003434/5500 (VS 333)
Dárcovská SMS: ve tvaru DMS POVODNE2010 na číslo 87777

Český červený kříž:
Konto 222826/5500 (VS 222)
Dárcovská SMS: ve tvaru DMS CCK na číslo 87777

Diakonie Českobratrské církve evangelické:
Dárcovská SMS: ve tvaru DMS POMOCPOVODNE na číslo 87777

Vlasta Gajdošíková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme