Lidé se zdravotním postižením protestují proti sociální reformě

Zdravotně postižení lidé se dnes v Praze i Brně sejdou na protestní akci. Demonstraci svolala Národní rada osob se zdravotním postižením, která kritizuje sociální reformu ministra Jaromíra Drábka. Podle vedení rady by přijetí chystaných změn mělo pro handicapované katastrofální důsledky a omezilo důstojnost a možnost uplatnění lidí s postižením.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozíček (ilustrační foto)

Vozíček (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka PhotoRack

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása očekává, že na akci by do Prahy mohla dorazit asi tisícovka účastníků. Do Brna se na protesty proti sociální reformě chystají desítky lidí zase z východní části republiky. Pořadatelé očekávají asi 150 demonstrujících.

Mezi největší problémy, o kterých postižení hovoří, patří případné rušení průkazů ZTP, na které se vážou třeba i slevy na dani, vyhrazené parkování či podpory ve veřejné dopravě. Národní rada osob se zdravotním postižením je i proti rušení příspěvku na nákup vozidla nebo to, že by si postižení měli pětinu kompenzační pomůcky uhradit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postižení.mp3

„Po našich jednáních ministerstvo řeklo, že průkazy připíše na nové sociální karty, ale to není tak jednoduché. Je jiný způsob posuzování v závislosti na péči, což je příspěvek na péči a jiný způsob posuzování zdravotního stavu právě u těch průkazek ZTP a ZTP/P, kde se zkoumá především mobilita a ne závislost na péči. A my stále ministerstvo přesvědčujeme, že není možné spojit tyto dvě věci dohromady,“ říká Krása.

„Když by vzali příspěvek na auto, tím padne i DPH a pak už si auto nekoupíte a budete sedět doma. Ten příspěvek je jednou za pět let maximálně 100 tisíc a odpouští vám DPH – to by všechno padlo. Představte si, co by to znamenalo pro lidi, kteří jsou odkázáni na vozík a auto jim nahrazuje nohy,“ říká Vladislav Pešek z Českých Budějovic, který je na vozíku už téměř 30 let.

Třicetiletá Veronika ze Žďáru nad Sázavou zase říká, že bez modré průkazky v autě bude ztracená: „Mám také postiženou dceru – dětskou mozkovou obrnou. Z mého pohledu je to katastrofa.“

„Ty zákony nejsou dělány proto, aby zlepšily naši situaci, ale pouze proto, aby se ekonomicky ušetřilo,“ říká Krása.

Ministr Drábek obavy odmítá

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka návrh reformy vyvolal ale emoce založené často na nepravdách a mýtech.

„Jako například, že se mají rušit mimořádné výhody spojené s průkazkami ZPT, nebo že chceme zrušit možnost péče o osobu blízkou v rámci poskytování příspěvku. Jsou to bohužel velmi zlovolně šířené informace, které se nezakládají na pravdě a které bohužel mají pravděpodobně za cíl narušit celý systém administrativních úspor,“ řekl ministr.

Uvedl také, že o změnách ministerstvo se zástupci zdravotně postižených jednalo, diskuze ale podle Drábka vázla.

Mezi zdravotně postiženými ale stejně vládne panika. „Člověk neví čemu vlastně věřit, čemu ne. Co se vlastně vůbec chystá a nechystá,“ rozčiluje se například matka postiženého chlapce z malé vesnice na Žďársku.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zavést pro výplatu nepojistných sociálních dávek, například příspěvku na sociální péči nebo na bydlení, speciální elektronické karty, které obdrží příjemci dávek. Podle Krásy tento zákon komplikuje především sousedskou výpomoc:

„Každý, kdo pomůže člověku se zdravotním pojištěním by musel mít účet, vydávat faktury, byl by vlastně pod přímou kontrolou úřadu. Stát chce prostě všechno kontrolovat," dodává Krása.

Jisté je, že škrtat se bude. Na podporu zdravotně postižených má jít asi polovina peněz a ministr přiznává, že v některých případech jsou emotivní reakce lidí oprávněné.

Pavlína Fendeková, Věra Pfeifferová, Daniel Burda, Katarína Brezovská, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme