Lidé si dále pomáhají

O půlnoci skončil v povodněmi postižených krajích vládou vyhlášený stav nouze. Ten v některých oblastech nahradil stav nebezpečí - jedná se o okresy Litoměřice, Děčín, Praha 1,7,8 a městské části - Chuchle, Zbraslav, Lipence, Troja, Modřany, Suchdol, Lysolaje a Radotín - tady potrvá stav nebezpečí 20 dní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vykládání humanitární pomoci | Foto: Michal Kamaryt

Deset dní pak bude stav nebezpečí vyhlášen v okresech Tábor a Strakonice. Toto opatření dává úřadům prakticky stejná práva jako centrálně vyhlašovaný stav nouze.

Třetí stupeň povodňové aktivity, ohrožení, stále platí na řece Vltavě v Březí na Českobudějovicku. V Českých Budějovicích pod soutokem s Malší přitom zůstává druhý stupeň, pohotovost. V Českém Krumlově se začíná vylévat Chvalšinský potok. Kvůli silným přívalovým dešťům se dopoledne zastavily vlaky v okolí Veselí nad Lužnicí. Povodní narušené podloží pod kolejemi nevydrželo nový nápor vody, jak Českému rozhlasu potvrdil provozní náměstek správy dopravní cesty České Budějovice Břetislav Adámek.

Nemocnice v Kralupech nad Vltavou, kterou zaplavila povodeň, v pondělí znovu zahájí činnost. Odstranit následky velké vody se personálu ve spolupráci s vojáky a hasiči podařilo během necelých dvou týdnů.

Stovka účastníků charitativního koncertu vážné hudby v historickém dřevěném kostelíku v Blansku věnovala v noci na neděli pro oběti povodní přes 7000 korun. Po sbírce, při níž se vybraly potraviny a věci za 170.000 korun, je to druhá akce, kterou Blanenští chtějí pomoci zaplaveným obcím. V úterý bude zastupitelstvo projednávat návrh radnice, která chce pro oběti záplav vyčlenit 110.000 korun ze svého rozpočtu.

Národní divalo v Praze chce večer vzdát hold všem záchranářům, kteří se v době záplav i po nich starali a starají o životy a majetky druhých. Ve 20 hodin začne ve Zlaté kapličce benefiční koncert s názvem Pocta záchranářům.

Pozitivní informace pro řidiče. Záplavami poškozená Strakonická ulice v Praze je opět v úseku mezi Barrandovským mostem a Lahovicemi částečně otevřena. Řidiči však mohou pro každý směr využít jen jeden jízdní pruh. Proto počítejte se zvýšeným provozem. Stejně tak čekejte silný provoz odpoledne a navečer, kdy se budou obyvatelé hlavního města vracet zpět z prázdnin domů.

Povodní postižení studenti a zaměstnanci Univerzity Karlovy dostanou od školy pomoc, jejíž výše bude záviset na míře poškození. Studenti dostanou sociální stipendium a to po určitou dobu v měsíčních intervalech a také přednostní ubytování v kolejích bez ohledu na vzdálenost trvalého bydliště. Zaměstanci dostanou nevratný finanční příspěvek a výpomoc v souvislosti s nutností přechodného vyřešení bytové situace.Žádosti o poskytnutní pomoci je možné podávat do 15. října 2002. Studenti by je měli doručit k rukám prorektorky Univerzity Karlovy pro sociální záležitosti studentů profesorky Evy Kvasničkové a v případě zaměstnanců k rukám kvestora ing. Josefa Kubíčka.

Památník Terezín na Litoměřicku se po povodni návštěvníkům otevře v pondělí. Kromě Židovského hřbitova s krematoriem a kolumbária budou otevřena všechna ostatní pietní místa památníku, tedy například Národní hřbitov, Malá pevnost, Muzeum ghetta a bývalá Magdeburská kasárna. Srpnová povodeň, která zaplavila Terezín do výše 1,5 metrů, způsobila podle prvních odhadů památníku škodu za více než 60 miliónů korun.

Na úklidové práce je zapotřebí se pořádně obléci, nestačí třeba plavky a tílko. Po skončení práce by jste se měli v každém případě důkladně osprchovat a omýt mýdlem. Holinky se musejí každý večer po práci umýt saponátem, který je nutné omýt také rukavice, ty pak vypláchněte vodou, obraťte naruby a usušte.

Radiozurnal@rozhlas.cz je emailová adresa, kam můžete posílat své nabídky lidem, které postihly záplavy. Vaši pomoc můžete také talefonovat na speciální linku Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu - 02 2155 2222.

Milan Kopp, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme