Lidé si mají ověřit územní plán ještě před koupí nemovitosti, radí ministerstvo

Před koupí nového bytu by se zájemci měli zaměřit i na územní plány dané lokality, doporučuje ministerstvo pro místní rozvoj. Nemovitost totiž může být v oblasti, kde v budoucnu vyroste například silniční obchvat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchlabí, novostavba, byty, dům | Foto: Michaela Vydrová

Taková situace se stala paní Daniele z Prahy. „Našli jsme si byt, který nám vyhovoval velikostně i lokalitou. Zaplatili jsme rezervační poplatek. A pak jsme si mysleli, že už jen podepíšeme kupní smlouvu a dojednáme hypotéku. Zdálo se, že všechno proběhne hladce,“ vzpomíná.

Při sjednávání hypotéky ale banka zjistila, že se celý dům může kvůli plánovanému obchvatu v budoucnosti zbourat.

„Z banky nám zatelefonovali, že nám hypotéku nedají, protože zjistili, že podle územního plánu se v tom místě, kde dům stojí, bude dělat něco, kvůli čemu se bude dům bourat. Majitelka bytu to nevěděla, byla sama překvapená," vypráví Daniela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nebýt telefonátu z banky, paní Daniela by si pořídila byt, který by se v budoucnu musel zbourat

Pokud by rodina měla na byt peníze v hotovosti, nemovitost by koupila a o riziku se ani nedozvěděla. V podstatě ji tak banka zachránila.

Při sjednávání hypoték totiž banky zajímá, čím bude žadatel ručit. V případě, že jde o kupovaný byt, se prověřuje řada věcí. Banka například zkoumá katastr nemovitostí, povodňové mapy nebo právě územní plány.

„Z územního plánu lze vyčíst, jaké dlouhodobé záměry s danou lokalitou obec má. Může vyjít najevo, že daná oblast nemá být dlouhodobě zastavěna, že se má jednat o rekreační zónu, ale může vyjít najevo i to, že přes onen pozemek má vést třeba veřejná komunikace nebo vedení vysokého napětí a cokoli podobného," vysvětluje náměstek ředitele České bankovní asociace Filip Hanzlík.

Důkladné prověřování podobných informací lidem doporučuje i Vilém Frček z ministerstva pro místní rozvoj. Dodává ale, že poslední slovo mají při rozhodování o změnách v územních plánech politici.

„Dá se říci, že pro rozhodování veřejné správy jsou územní plány naprosto závazné. Ale zda to, co je v územním plánu zakresleno, bude skutečně realizováno, je na politické reprezentaci města," říká.

Územní plány se můžou měnit každé čtyři roky. Pokud by obec chtěla domy zbourat a postavit místo nich třeba obchvat, musela by s majiteli jednat o výkupu pozemků.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme