Lidé si mohou stěžovat na průběh voleb. Napadnout je chce organizace Růžový panter

Výsledky historicky první přímé volby hlavy státu už vyšly ve sbírce zákonů. Od zítřka tak začne běžet lhůta, ve které si mohou lidé stěžovat na průběh volby. Na Nejvyšší správní soud se hodlá obrátit nevládní protikorupční organizace Růžový panter. Podle ní se v kampani lhalo a byl porušen zákon.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentské volby (ilustrační foto)

Prezidentské volby (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Organizaci vadí zejména anonymní inzerát, který vyšel proti Karlu Schwarzenbergovi v první den voleb v deníku Blesk. Organizaci ale vadí i některá tvrzení, která v kampani zazněla.

Tým právníků Růžového pantera už začal stížnost sepisovat a oslovuje nespokojené voliče a občany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od zítřka začne běžet lhůta, v níž je možné zpochybnit průběh prezidentské volby. Téma sleduje Martina Spěváčková

Podle organizace se ke stížnosti připojilo asi 1500 lidí. Číslo se ale neustále mění, protože přicházejí desítky podpůrných e-mailů.

„Hlavním smyslem bude vznik závazného judikátu, který - jak doufáme - označí, jak je či není možné se v rámci volebních kampaní chovat. Je to takový soudní přezkum pro naši společnou budoucnost bych řekla, a proto bychom byli rádi, aby se ta nespokojená část společnosti připojila,“ řekla Radiožurnálu šéfka této nevládní organizace Iveta Jordánová.

Volby kritizuje i Wagnerová

Průběh voleb kritizuje i bývalá ústavní soudkyně a současná senátorka Eliška Wagnerová. Ani podle ní neproběhly v souladu se zákonem. Upozorňuje například na to, že podle legislativy u reklamní kampaně musí být jasně dáno, kdo inzerát zadává, a nelze to udělat anonymně, jako to bylo právě v deníku Blesk.

Wagnerová ale sama stížnost podávat nehodlá. Nevylučuje však, že by se k nějaké hromadné stížnosti připojila. Pokud se bude soud skutečně takovou stížností zabývat, bude to podle Wagnerové poprvé v historii, kdy by soudci zkoumali, do jaké míry a kolik voličů tyto nepravdivé informace ovlivnily.

Kvůli zmiňovanému inzerátu už podal tým Karla Schwarzenberga trestní oznámení a volební tým Miloše Zemana se od něj v pátek distancoval. Radiožurnál se pokoušel spojit i se zástupci deníku Blesk. Šéfredaktor Pavel Šafr nás odkázal na ředitelku vydavatelství Libuši Šmuclerovou, ta je ale na dovolené a nebere telefon. A spojit se nám také zatím nepodařilo ani s tikovou mluvčí.

Na průběh voleb je možné podat stížnost do 5. února. Pokud by Nejvyšší správní soud návrhu na neplanost hlasování vyhověl, mohl by nařídit opakovaní celých prezidentských voleb. Do nich by se mohli zapojit i noví kandidáti. Soud by ale také mohl nařídit, aby se opakovala jen některá část volebního procesu.

mta, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme