Lidé si od 1. ledna mohou připlatit za čočky, očkování i lehčí sádry

Jedna z nejvýznamnějších změn v českém zdravotnictví za posledních dvacet let – možnost připlatit si za nadstandard – začne platit už od Nového roku. Lidé si budou moci pořídit dva typy lepších očních čoček při operacích, devět typů lehčích sáder a sedmero očkování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování | Foto: Tomáš Adamec

Pacienti si mohli za tyto věci připlácet už letos. Nyní ale pojišťovny začnou hradit rozdíl mezi běžnou péčí a nadstandardem a lidé tak ušetří.

„Tam, kde je možnost volby očkování, má pacient možnost zvolit si vakcínu, která má širší krytí, než stanovuje zákon. Pak doplácí pouze rozdíl mezi ze zákona hrazenou vakcínou a tou, kterou si zvolil jako variantu náročnější,“ vysvětluje na příkladu vakcín náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

„Při zachování rozumné solidarity a rozumného standardu, nebo chcete-li nároku pacienta, tak aby odpovídal moderní medicíně, je možné připustit, aby si bohatší lidé zaplatili nějaký luxus. A to nejenom luxus hotelový, ale i ve smyslu nadstandardních materiálů, pokud na ně mají. Určitě tím ty chudší lidi nebudou ošizeni,“ míní ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Novince se nebrání ani jinak kritická Česká lékařská komora. Její prezident Milan Kubek však upozorňuje, že se tím ve zdravotnictví nic neušetří.

„Přinese to zvýšené výdaje zdravotním pojišťovnám, to jediné. Jinak ten mechanismus je správný, já jsem pro, aby pacient, který si volí ekonomicky náročnější variantu výkonu, aby mu zůstával zachován nárok na cenu levné varianty. Ale nesmíme to vydávat za cestu, jak řešit ekonomické problémy našeho zdravotnictví,“ tvrdí Kubek.

Lenka Jansová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme