Lidé si podle průzkumu stěžují hlavně na špínu a hluk

Výsledky průzkumu zaměřeného na životní a pracovní prostředí dnes zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Průzkum se konal v rámci evropského šetření. V České republice se do něj zapojily se do něj dva tisíce respondentů, kteří si stěžovali hlavně znečištěný vzduch a na hluk v místech, kde bydlí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog trápí obyvatele Moravskoslezského kraje | Foto: ČTK

Šetření zahrnovalo celou řadu otázek a obsahovalo čtyři tematické okruhy.

„V prvním jsme se respondentů ptali na jejich základní sociodemografické charakteristiky jako je vzdělání, rodinný stav, příjem a podobně. Dále jsme zjišťovali zdravotní stav lidí, jak se cítí, jaké mají zdravotní obtíže,“ řekla koordinátorka průzkumů Ústavu zdravotnických informací a statistiky Šárka Daňková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích průzkumu hovořila v Ozvěnách dne koordinátorka průzkumů Ústavu zdravotnických informací a statistiky Šárka Daňková.mp3

V šetření šlo rovněž o to, do jaké míry respondenti využívají zdravotní péči, ambulantní i hospitalizaci. Čtvrtým okruhem šetření byly otázky, v jakém prostředí dotazovaní žijí a jaký je jejich životní styl, tedy jak moc například konzumují alkohol, jaká je jejich fyzická aktivita, hmotnost a jaké jsou jejich životní a pracovní podmínky.

Pokud jde o znečištěný vzduch a hluk, rozdíly v odpovědích panovaly zejména mezi lidmi žijícími ve městech a na venkově. Regionální rozdíly se v rámci České republiky příliš neprojevovaly vzhledem k omezenému počtu dotazovaných.

Výsledky průzkumu jsou podle Šárky Daňkové relevantní především na celorepublikové úrovni.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme