Lidé si stěžují na kamery mapové služby Street view

Kamery, které snímaly české ulice pro mapovou službu Street view společnosti Google, jsou nastavené moc vysoko. K takovému závěru došel Úřad pro ochranu osobních údajů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Českého rozhlasu na Google Mapách v zobrazení Street View | Foto: Google

Z výšky 2,7 metru je podle předsedy úřadu Igora Němce vidět i za ploty nebo do oken domácností. Úřad proto nepovolil společnosti Google zpracování osobních údajů:

Přehrát

00:00 / 00:00

úooú- google street view.mp3

„Máme desítky stížností, lidé si stěžují, že je zveřejňováno to, co by na internetu, zejména to, co je za ploty, to co je v domech, nemělo být. Mají pocit, že to nesouvisí s účelem informovanosti turisty, který Google deklaruje."

Podle úřadu navíc společnost nesplnila podmínku stanovenou zákonem - tedy stanovit na území České republiky svého zástupce, který by byl zpracovatelem osobních údajů.

Rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů vítá Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti, který se dlouhodobě věnuje ochraně citlivých dat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů komentoval ve Stalo se dnes Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti

„Společnost se prostě musí bránit těmto technologickým nápadům, které slouží vždycky nějakému relativně úzkému zájmu, tady zájmu na prodeji nějakých mapových a souvisejících podkladů z ulic, ve kterých si může někdo vyhledávat.“

„Ale na druhé straně se tím dost zásadním způsobem zasahuje do soukromí lidí a z lidí a z života společnosti se dělá jakási totalitní matrice, ve které si lze vyhledávat, a co je rizikovější, ve které pravděpodobně potom lze také měnit, posouvat a vytvářet takovou ‚hyperrealitu‘ nebo paralelní realitu, která může mít potom nečekané průniky do té prvotní reality,“ upozornil Kužílek v pořadu Stalo se dnes.

mta, Klára Bílá, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme