Lidé si stěžují na kamery mapové služby Street view

Kamery, které snímaly české ulice pro mapovou službu Street view společnosti Google, jsou nastavené moc vysoko. K takovému závěru došel Úřad pro ochranu osobních údajů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Českého rozhlasu na Google Mapách v zobrazení Street View | Foto: Google

Z výšky 2,7 metru je podle předsedy úřadu Igora Němce vidět i za ploty nebo do oken domácností. Úřad proto nepovolil společnosti Google zpracování osobních údajů:

Přehrát

00:00 / 00:00

úooú- google street view.mp3

„Máme desítky stížností, lidé si stěžují, že je zveřejňováno to, co by na internetu, zejména to, co je za ploty, to co je v domech, nemělo být. Mají pocit, že to nesouvisí s účelem informovanosti turisty, který Google deklaruje."

Podle úřadu navíc společnost nesplnila podmínku stanovenou zákonem - tedy stanovit na území České republiky svého zástupce, který by byl zpracovatelem osobních údajů.

Rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů vítá Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti, který se dlouhodobě věnuje ochraně citlivých dat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí Úřadu na ochranu osobních údajů komentoval ve Stalo se dnes Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti

„Společnost se prostě musí bránit těmto technologickým nápadům, které slouží vždycky nějakému relativně úzkému zájmu, tady zájmu na prodeji nějakých mapových a souvisejících podkladů z ulic, ve kterých si může někdo vyhledávat.“

„Ale na druhé straně se tím dost zásadním způsobem zasahuje do soukromí lidí a z lidí a z života společnosti se dělá jakási totalitní matrice, ve které si lze vyhledávat, a co je rizikovější, ve které pravděpodobně potom lze také měnit, posouvat a vytvářet takovou ‚hyperrealitu‘ nebo paralelní realitu, která může mít potom nečekané průniky do té prvotní reality,“ upozornil Kužílek v pořadu Stalo se dnes.

mta, Klára Bílá, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme