Lidé si u Českého rozhlasu připomněli události srpna 1968

Od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa dnes uplynulo 37 let. Události z 21. srpna 1968 si politici i pamětníci připomínají na různých místech republiky. Sešli se také před budovou Českého rozhlasu v Praze, kde se odehrávaly nejtvrdší střety mezi okupačními vojáky a obyvateli hlavního města.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pamětní věnce

pamětní věnce | Foto: Jan Rosenauer st.

Aktéři pietního shromáždění položili věnce pod desku se jmény 15 lidí, kteří u rozhlasu zahynuli. Kromě politiků se účastnilo také několik desítek pamětníků, mezi nimi například televizní moderátorka z osmašedesátého roku Kamila Moučková či hudebník Michal Prokop.

Místopředseda Senátu Petr Pithart připomněl, že okupanti hledali ze všeho nejdříve rozhlas, televizi a redakce novin, nikoliv kasárna či arzenály zbraní. "Moskevský komunismus tím před celým světem definitivně přiznal, čeho se nejvíce bojí. Nikoliv údajných ozbrojených kontrarevolucionářů, ale svobodných lidí s mikrofonem, kamerou a psacím strojem," řekl Pithart.

Podle něj může být česká veřejnost hrdá na to, že v srpnu 1968 přiměla Moskvu před celým světem k přiznání, kterým ztratila zbytky věrohodnosti. Dodal, že každoroční setkání pře budovou rozhlasu musí být obráceno i do budoucnosti. "Svobodu slova musíme střežit jako oko v hlavě i dnes. Budovu rozhlasu nemusí obsadit cizí vojska a přesto můžeme o tuto svobodu přijít. Peníze dokáží divy, všichni to už víme," doplnil Pithart.

Pražský primátor Pavel Bém řekl, že události ze srpna 1968 nesmí být odpuštěny, protože odpuštění často vede k zapomnění. "Mnohé hříchy otců a generací minulých by zapomenuty být neměly. Nemožnost některé věci z minulosti odpustit však neznamená nenávist či nemožnost spolupráce či partnerství," prohlásil Bém.

Invaze vojsk násilně přerušila reformní proces, který se zapsal do historie pod názvem Pražské jaro. Vláda před měsícem schválila částku 259 milionů korun na odškodnění obětí okupace Československa ze srpna 1968. S jejím rozdělením se počítá v příštích dvou letech.

Martin Hromádka, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme