Lidé si v Praze a ve Všetatech připomněli výročí smrti Jana Palacha

Řada lidí si dnes na pražských Olšanech a také ve Všetatech na Mělnicku připomněla oběť Jan Palacha. Tehdejší student se 16. ledna roku 1969 stal živou pochodní v boji proti nastupující normalizaci, na následky svého hrdinského činu zemřel o tři dny později.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Palach

Jan Palach | Foto: Literární noviny

Dopoledne se zhruba čtyři desítky lidí sešly na Olšanských hřbitovech v Praze. Tam u Palachova hrobu zazpívali píseň Ach synku, synku a českou i slovenskou hymnu.

Řada účastníků se pak z Prahy vlakem přesunula do Všetat, kde v místním kinosálu zazpíval pěvecký sbor několik národních písní, nechyběla ani řada projevů. V základní škole, kam Jan Palach chodil, je i malá výstava, která ho připomíná.

Do Všetat přijel i bývalý ministr kultury Martin Štěpánek, který musel kvůli komunistickému režimu emigrovat. Největším odkazem Jana Palacha je podle něj naděje, že lze pohnout lidským svědomím. "Že český národ oplývá lidmi ochotnými položit život za svobodu vlasti, za občanskou důstojnost, za právo a pravdu," řekl Štěpánek na shromáždění u příležitosti výročí Palachovy smrti.

Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach svůj čin vykonal 16. ledna 1969 na pražském Václavském náměstí u sochy knížete Václava. Na následky popálenin o tři dny později zemřel. Jeho pohřeb 25. ledna v Praze na Olšanských hřbitovech se stal velkou manifestací za svobodu a demokracii.

Jan Palach byl problémem pro komunistickou státní bezpečnost i po své smrti. Proto se musely jeho ostatky hned několikrát stěhovat, připomněla Jaroslava Čajová ze společnosti Janua, která setkání u Palachova hrobu na Olšanských hřbitovech v Praze pořádá již deset let.

"V roce 1973 bylo tělo Jana Palacha vyzvednuto a bylo spáleno, urna pak byla předána rodině a předána rodině ve Všetatech. Proto jsou Všetaty místem, kde se konají vzpomínky na Jana Palacha a kde se také konaly manifestace předlistopadové disidentské skupiny. Po listopadu 1989 studenti požádali rodinu, aby byla urna převezena na původní místo," vysvětlila Čajová.

Na původní místo na Olšanech byly ostatky Jana Palacha za účasti prezidenta Václava Havla slavnostně vráceny v roce 1990. O rok později Jan Palach obdržel in memoriam nejvyšší československé státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Martin Hromádka, Jiří Kokmotos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme