Lidé si v Praze připomněli 64. výročí studentské demonstrace

U pamětní desky v pražské Nerudově ulici si dnes lidé připomněli 64. výročí pochodu studentů za svobodu a demokracii. Studenti se tehdy pod hrozbou komunistického puče vydali Malou stranou na Pražský hrad, aby vyjádřili podporu prezidentu Benešovi a demokratickému vývoji v poválečném Československu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nerudova ulice na Malé Straně | Foto: praguetourist.com

K pomníku v Nerudově ulici přišli dnes i přímí účastníci protestů, mezi nimi například předseda pražského akademického klubu 48 Zdeněk Boháč.

„My jsme bojovali proti komunismu po celou dobu od roku 1945 a vyvrcholilo to vlastně 25. února 1948. Protože my jsme byli jediná složka národa, která se nezalekla a odmítla komunistický puč. Tím jsme ukázali svobodnému světu, že není pravda to, co rozhlas a komunističtí politici křičeli do světa, že národ přivítal jejich převzetí moci. Prostě jsme ukázali svobodnému světu, co je pravda,“ řekl Radiožurnálu.

Pro Jiřího Navrátila je 25. únor významný dvojnásob. „Mě hned 25. února, ještě když jsme šli v průvodu, vyloučili jako absolventa z právnické fakulty Karlovy univerzity. Hlavně proto, že jsem byl skautský vůdce, my jsme byli vždycky proti každému teroru a násilí,“ zavzpomínal.

„Ono by mě to stejně neminulo, protože mě potom zavřeli na 20 roků. Ae dopadlo to dobře, po 11 mě pustili,“ dodal.

25. února 1948 vyvrcholila v Československu vládní krize a ozbrojeným pučem se k moci dostali komunisté. Lidé v Praze vyšli do ulic a dožadovali se odchodu nekomunistických ministrů z vlády. K Pražskému hradu zamířily tisíce studentů vysokých škol, aby vyjádřily podporu prezidentu Edvardu Benešovi. V Nerudově ulici jim cestu zastoupily policejní oddíly s ostře nabitými zbraněmi. Během příštích týdnů byla pozatýkána a perzekvována většina účastníků studentské demonstrace. Do roku 1949 muselo vysoké školy opustit deset tisíc studentů a akademiků.

Klára Bílá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme