Lidé slaví nejkrásnější svátky v roce
Křesťané na celém světě si připomínají 2000 a jeden rok od narození Ježíše Krista. Ve většině domácností u nás nebude kromě rozzářeného vánočního stromečku a dárků pod ním chybět štědrovečerní kapr k večeři, stejně jako tradiční vánoční zvyky. Bezmála polovina Čechů podle průzkumů veřejného mínění zajde o svátcích do kostela na vánoční mši. Půlnoční bohoslužbu ve Svatovítské katedrále na Hradčanech povede pražský světící biskup Václav Malý.
Na Štědrý den se někde konají i odpolední bohoslužby, například v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí, aby mohly vánoční atmosféru v kostele zažít i děti. Štědrovečerní půlnoční bohoslužbu mívají i náboženské obce Církve československé husitské. U evangelických církví nejsou "půlnoční" v tradici.
Jak Radiožurnálu řekl kardinál Miloslav Vlk, nejvýraznějším poselstvím Štědrého dne je naděje a láska. "Na Štědrý den člověk nesmí zapomenout na naději, která neumírá, a my ji nemůžeme nechat umřít. Protože člověk pro život, i když je jakkoli čímkoli jakoby stlačen, nebo jeho nitro se - řekl bych - sešeří, nesmíme nechat uhasnout aspoň tu nejmenší hvězdičku naděje. Tedy nezapomenout na naději a vědět, že ve světě ne nenávist zvítězí, ale láska ve vzájemných vztazích mezi lidmi".
Většinu kostelů v republice rozezní o půlnoci 205 let staré melodie České mše vánoční Jana Jakuba Ryby. Od desáté hodiny večerní ji mají na programu - v podání sólistů Státní opery Praha a Národního divadla - také na pražském Staroměstském náměstí na pódiu vánočních trhů. Dílo, které je hudebním symbolem českých Vánoc, zaznělo poprvé patrně při půlnoční bohoslužbě ze 24. na 25. prosince 1796 v katolickém kostele ve Starém Rožmitále na Příbramsku.
Papež Jan Pavel II. bude sloužit půlnoční mši v Bazilice sv. Petra ve Vatikánu. Na Svatopetrském náměstí a v okolí byla přijata mimořádná bezpečnostní opatření. Podle italské tajné služby by se totiž tato bazilika mohla stát terčem teroristických atentátů v období vánočních svátků.