Lidé sledovali rozloučení na obrazovkách po celém Česku

Na Hradčanském náměstí a na druhém nádvoří Pražského hradu lidé mohli sledovat poslední rozloučení s Václavem Havlem na velkoplošných obrazovkách. Oba prostory určené pro veřejnost byly plné lidí. Obrazovky zprostředkovaly přímý přenos i v dalších městech České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obrazovka na Horním náměstí v Olomouci během pohřbu Václava Havla

Obrazovka na Horním náměstí v Olomouci během pohřbu Václava Havla | Zdroj: ČTK

Na Pražský hrad i na náměstí měst lidé přišli podle jejich slov proto, že si Václava Havla vážili a pokládají ho za výjimečnou osobnost. Na hradním nádvoří byli i skautské oddíly a novináři. Všichni sledovali na velkoplošných obrazovkách jak vnitřek katedrály, tak příjezd smutečních hostů.

Na Hradčanském náměstí stálo i 15 přenosových vozů, živé vstupy vysílaly italská, francouzská televize i britská BBC.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportéři ČRo Jan Herget, Martin Karlík a Radka Kvasničková mapují zájem o sledování pohřbu Václava Havla na velkoplošných obrazovkách

Velkoplošné obrazovky jsou umístěny i na dalších místech v České republice. V Pardubicích se lidé sešli na náměstí Republiky před Východočeské divadlo.

Náměstí je rušné místo a současně uzel městské dopravy, která projíždí bez problémů. Hoří zde mnoho svíček.

Také v centru Olomouce se promítal přímý přenos ČT24, rozloučit s Václavem Havlem se přišli lidé všech generací. „Jsem víceméně pamětnicí. Když jsme cinkali klíčema na pana prezidenta Havla, bylo mi 45 roků. Vděčíme mu za moc, za moc,“ říká jedna z účastnic.

„Odešla legenda demokracie. Čekáme, co bude,“ zní další reakce.

„Až teď po jeho smrti se to začne zpětně historicky hodnotit a lidi si toho budou vážit víc, než dříve. Lidi uctili památku minutou ticha, disciplinovaně, důstojně,“ hodnotí mladý muž.

Pohřbem však vzpomínka na Václava Havla v Olomouci neskončí. Na obrazovce se budou promítat záběry z jeho návštěvy Olomouce a vystoupí zde lidé, kteří se s Havlem osobně znali – například první polistopadový primátor Milan Hořínek, bývalý studentský vůdce Martin Štajner nebo poslední Olomoučan, který dělal s Václavem Havlem velký rozhovor – publicista David Hrbek.

Jan Herget, Lucie Maňourová, Radka Kvasničková, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme