Lidé uctili u Českého rozhlasu památku obětí okupace

Před čtyřiatřiceti lety byla naše země okupována vojsky Varšavské smlouvy. Ve chvílích, kdy celý národ prožíval jeden z nejtěžších okamžiků poválečné historie, se skupina vysokých komunistických funkcionářů rozhodla legalizovat vojenskou invazi v režii Kremlu založením dělnicko-rolnické vlády. Proces s vlastizrádci trvá už sedm let, nikdo však dosud odsouzen nebyl. Dnes si smutné výročí 21. srpna před budovou Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě připomněli politici i pamětníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pietní akt u Českého rozhlasu | Foto: Otto Ballon Mierny

Všichni, kteří se dnes dopoledne před budovou Českého rozhlasu na pražské Vinohradské třídě sešli, vzpomínali především na to, co pro občany tehdejšího Československa znamenalo v době okupace vojsky Varšavské smlouvy vysílání Československého rozhlasu.

Generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík ale připomněl i současnou živelní katastrofu: "Nejedná se o vojska, která přišla v srpnu, nýbrž o spoustu vody, která si také vybrala tento čas k pustošení, šíření lidského utrpení a pocitu lidského zmaru." Jako v srpnu 1968, tak i dnes se tomuto pocitu zmaru postavila vlna lidské solidarity a vzájemnosti, ukončil svůj projev Václav Kasík.

U budovy rozhlasu na Vinohradské třídě se 21. srpna 1968 odehrály jedny z nejtvrdších střetů mezi Pražany a okupačními vojsky, která násilně ukončila reformní proces v komunistickém Československu. Pamětní deska u vchodu nese jména 15 lidí, kteří tu zemřeli.

Srpnové události připomíná i jedna z výloh na rozhlasové budově. Vedle dobových fotografií je v ní vystaven i prostřelený Slovník jazyka českého, který patřil jednomu z tehdejších redaktorů rozhlasu. Střela se v něm symbolicky zarazila na heslu pohřebiště.

Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme