Lidé uctili v Terezíně památku obětí války

V Terezíně na Litoměřicku dnes vyvrcholily letošní vzpomínkové slavnosti k 60. výročí konce druhé světové války. Asi 800 účastníků terezínské tryzny uctilo na Národním hřbitově památku tisíců obětí z věznice gestapa, židovského ghetta a litoměřického koncentračního tábora.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2003 - Terezín rok poté - památník

2003 - Terezín rok poté - památník | Foto: Ivana Solničková

K účastníkům, mezi nimiž byli představitelé vlády i odbojáři a bývalí terezínští vězni, promluvil předseda Senátu Přemysl Sobotka. Připomenul, že Terezín je symbolem utrpění, ale i lidské velikosti, která se nevzdávala ani v těch nejhorších podmínkách.

Terezínské memento podle Sobotky zároveň připomíná nebezpečí všech totalitních režimů. Poukázal také na to, že řadě příslušníků SS, kteří působili v Terezíně, se podařilo uniknout odpovědnosti. "Vypátrání a odsouzení těchto zločinců dlužíme všem jejich obětem," zdůraznil Sobotka.

Věnce před popravčí zeď položil kromě Sobotky například ministr obrany Karel Kühnl, ministr vnitra František Bublan či ministr zahraničních věcí Karel Svoboda a zástupci zhruba 30 zemí. Pietního aktu, který se pravidelně koná na Národním hřbitově třetí květnovou neděli, se zúčastnil také bývalý premiér Stanislav Gross.

V letech 1940 až 1945 zavlekli nacisté do věznice, ghetta a nedalekého koncentračního tábora v Litoměřicích přes 200.000 lidí. Na 150.000 z nich byli Židé, kteří strádali v ghettu. V důsledku stresu, hladu a špatných ubytovacích podmínek jich 35.000 zemřelo v Terezíně. Většina ostatních našla smrt ve vyhlazovacích táborech.

Miroslav Zimmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme