Lidé utíkají před vánočním shonem na hory i k moři. Většinou je ale vyprodáno

Přes 300 tisíc Čechů oslaví Vánoce a Silvestra na horách. Padesát tisíc pak míří na svátky k moři. Ubytování na horách během silvestrovského týdne však seženou lidé už jen výjimečně a nabídka se velmi rychle zužuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasněžené náměstí | Foto: Václav Žmolík

Nejoblíbenějším místem pro Čechy jsou pro vánoční svátky a Silvestr Krkonoše. V zahraničí pak rakouské Alpy a Itálie. V posledních několika letech stoupá obliba Slovenska a Polska.

Místa v hotelech už jsou ale téměř vyprodaná.

„Již se nedá sehnat žádné volné místo. Silvestr je vždy třeba i rok dopředu rezervovaný,“ potvrzuje například Marek Smitko z infocentra Boží Dar.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dovolených na Štědrý den mluvila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka ČRo Klára Bílá

V období přelomu roku se na severozápad Čech sjíždí především domácí hosté, které doplní Němci a Poláci. Ubytování seženete v Krušných horách už jen v méně atraktivních lokalitách a v níže položených obcích.

Také v Krkonoších jsou již silvestrovské pobyty téměř vyprodané. Například v zimním středisku Špindlerův Mlýn seženou zájemci ubytování už jen výjimečně. Pokud ale chcete na horách strávit Štědrý den, místo ještě najdete, říká Martina Braunová z infocentra a cestovní agentury ve Špindlerově Mlýně.

K moři do Karibiku, Asie a Afriky

K moři jezdí o Vánocích především rodiny s dětmi, říká místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež:

„Ten trend roste především u rodin s dětmi, protože u těch je to jedna z šancí, jak odjet na delší dovolenou, aniž by byla narušena výuka.“

Dovolenou volí hlavně v Karibiku, Asii nebo severní Africe.

Vánoce v Česku stráví podle odhadů asociace asi 115 000 zahraničních turistů - převážně z Ruska a Německa.

Lucie Husárová 1, Klára Bílá, Michaela Vydrová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme