Lidé utratí za léky 2000 ročně, Česko dává na zdravotnictví méně než jiné vyspělé země

Každý Čech průměrně utratí za léky více než dva tisíce korun ročně. Z toho přes 1100 korun jde na volně prodejné léky a zhruba 900 korun jsou doplatky za přípravky na předpis. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vědci přišli na to, jak vyrobit silnější antibiotika.

Čeští vědci přišli na to, jak vyrobit silnější antibiotika. | Foto: Fotobanka Pixabay

„Více než čtvrtinu výdajů domácností (na léčiva, pozn. red.) tvoří výdaje za volně prodejné léky, zhruba pětina pak připadá na doplatky na léky a také na stomatologická vyšetření. Nad hranicí deseti procent se pohybují i výdaje za terapeutické pomůcky, nejčastěji jde o brýle," popsala Radiožurnálu Vladimíra Kalnická z odboru zdravotnictví Českého statistického úřadu.

Léčbu roztroušené sklerózy komplikují neshody mezi pojišťovnami a úřadem. Ročně jí onemocní tisíc Čechů

Číst článek

Další peníze lidé utrácejí za očkování, kontaktní čočky, ortopedické pomůcky, naslouchadla a kromě toho mají i výdaje za lékařská potvrzení pro řidičské a zbrojní průkazy nebo estetické zákroky.

Nejvyšší výdaje hlásí zdravotní pojišťovny za léčbu nemocí srdce a cév, které jsou dlouhodobě nejčastější příčinou úmrtí.

V roce 2015 to bylo přes 27 miliard korun. Na léčení onkologických nemocí vynaložily pojišťovny téměř 24 miliard.

Problémová záda

Následují svalové a kosterní choroby, které si vyžádaly téměř 16 a půl miliardy korun. A podle Kalnické je to nejrychleji rostoucí položka. Od roku 2010 do roku 2015 se výdaje na léčbu pohybového ústrojí zvýšily více než o polovinu.

Česká republika dává na zdravotní péče méně než většina zemí vyspělé Evropy - 7,8 procenta hrubého domácího produktu. To nás ve srovnání s ostatními evropskými státy řadí až na 18. příčku. Unijní průměr je téměř 10 procent HDP.

Nejvíce peněz do zdravotnictví pak jde v Německu, Švédsku a Francii, nejméně v Rumunsku.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme