Lidé v Evropě chtějí znát přesný původ potravin. Označení EU jim nestačí

Nepřesné nebo dokonce chybějící označení země původu potravin vadí většině evropských spotřebitelů. Původ potravin je totiž pro mnohé z nich vodítko při nákupu. Jenže ne vždycky se daří zjistit, odkud výrobek skutečně je. A to by se mělo - alespoň podle spotřebitelů - změnit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

potraviny (ilustrační foto)

potraviny (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

S označením původu potravin je problém po celé Evropě. Povinnost uvádět zemi, kde zboží vyrobili, totiž platí jen u některých typů potravin. Namátkou třeba v případě olivového oleje, ryb, hovězího masa, mražené i čerstvé drůbeže nebo třeba medu.

Do nejnovějšího průzkumu Evropské organizace spotřebitelů se zapojili lidé ve Francii, Rakousku, Polsku a Švédsku. Výsledky víceméně kopírují trend v celé Evropě.

70 procent dotázaných uvádí, že země původu je důležitým faktorem při nákupu. Jen každý desátý se spokojí s označením Evropská unie. Nejvíc lidí si přeje přesně znát zemi původu u masa, ovoce a mléka a mléčných výrobků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice označování původu potravin mluvil v ranním vysíláním Radiožurnálu zemědělský analytik Petr Havel

Na konci tohoto roku by mohlo padnout rozhodnutí a od prosince 2014 by mohla nová legislativa Evropské unie platit. Zřejmě se bude jednat o rozšíření seznamu potravin, u kterých bude povinné uvádět zemi původu.

„To, co připravuje evropská legislativa, byť je to ještě v plenkách, je uvádění země původu u jednosložkových potravin, to znamená tam, kde skutečně ten původ je prokazatelný,“ říká zemědělský analytik Petr Havel a pokračuje:

„U takzvaných vícesložkových potravin je plošné označení původu v praxi v podstatě nemožné a ve skutečnosti by to vedlo spíš k ještě většímu matení spotřebitele. Vícesložkové potraviny se vyrábějí ze surovin, které jsou třeba z několika zemí Evropské unie.“

Tyto země se navíc podle Havla ještě v čase mohou měnit, podle toho, kde a kdy je k dispozici vhodnější, levnější nebo kvalitnější surovina.

„Teoreticky by docházelo k tomu, že by téměř každá šarže u konkrétního výrobku měla pokaždé uváděno několik různých zemí původu, které by se neustále měnily,“ vysvětluje.

„Jsem přesvědčen, že v okamžiku, kdy bude jednoznačně deklarovaná země původu, že to bude samozřejmě dobrá orientace pro spotřebitele, ale zároveň také – a doufám, že i v České republice, kde na toto moc nehledíme – to pomůže domácím výrobcům se více prosadit a udržet na domácích trzích,“ dodává Petr Havel.

Nikola Bojčev, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme