Lidé v Praze 10 si zvolí senátorku, hlasovat budou i v referendu

Obyvatelé Prahy 10 si zvolí nového senátora pro svůj obvod. Druhé kolo doplňovacích voleb tam začíná dnes ve 14 hodin a končí ve stejný čas v sobotu. Už od minulého víkendu je jasné, že Jaromíra Štětinu, kterému mandát skončil po jeho zvolení do europarlamentu, vystřídá žena. Voliči mohou vybírat mezi místostarostkou Prahy 10 Ivanou Cabrnochovou ze Strany zelených a lékařkou Janou Duškovou. Ta kandiduje za hnutí ANO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátorkou v Praze 10 bude buď místostarostka Ivana Cabrnochová ze Strany zelených (vlevo), nebo lékařka Jana Dušková (za ANO) | Zdroj: ČTK

Hledání nové senátorky pro Prahu 10 slibuje napínavý souboj. Už v prvním kole od sebe postupující kandidátky dělilo jen 32 hlasů. Mohla za to i nízká, ani ne 16procentní účast.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé na Praze 10 si zvolí nového senátora. O kandidátech a způsobu hlasování informuje Lenka Jansová

Jak bude vypadat hlasování ve druhém kole, vysvětluje Jan Cieslar z Českého statistického úřadu.

„Sada hlasovacích lístků bude obsahovat dva hlasovací lístky kandidátů, kteří postoupili do druhého kola. Je nutné upozornit, že hlasovací lístky pro druhé kolo se liší od hlasovacích lístků pro kolo první, volič si je vyzvedne přímo v hlasovací místnosti.“

Na co si dát pozor, aby byl hlas platný, připomíná Vladimír Řepka z ministerstva vnitra.

„V případě senátních voleb je považován za neplatný hlasovací lístek například ten, který není na předepsaném tiskopisu, nebo ten, který není vložen do úřední obálky, nebo když do volební obálky vložíme víc jak jeden hlasovací lístek.“

Předvolební duel ČRo: Jana Dušková (ANO) a Ivana Cabrnochová (SZ)

Číst článek

Sporné případy řeší volební komise. Sečíst hlasy pro její členy bude tentokrát jednoduché. „Spočítají platné hlasovací lístky a roztřídí je podle jednotlivých kandidátů. Tyto hromádky lístků potom také dále spočítají. Tím jsou veškeré početní úkony hotovy a komise může přistoupit ke zpracování zápisu,“ říká Jiří Prox z Českého statistického úřadu.

V případě rovnosti hlasů by o vítězce muselo rozhodnout až losování. „Pokud by dva kandidáti na prvním nebo druhém místě měli stejný počet hlasů, rozhoduje o pořadí los,“ dodává Jiří Prox.

ANO může získat první senátorský mandát

Pokud ve druhém kole zvítězí lékařka Dušková, získá tak historicky první senátorský mandát pro hnutí ANO. Strana zelených má v horní komoře aktuálně dva lidi. Naopak TOP 09 odchodem Jaromíra Štětiny o jedno křeslo přišla.

Poměr se ale může změnit už za čtrnáct dní. To jsou řádné volby, které obmění třetinu Senátu. Na Praze 10 se přitom nehraje jenom o senátorské křeslo. Lidé se mohou v referendu vyjádřit také ke stavbě nové radnice a opravě fotbalového stadionu Bohemians.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme