Lidé v rámci zbraňové amnestie zatím odevzdali přes tisíc zbraní, nápor zřejmě teprve přijde

Lidé v rámci takzvané zbraňové amnestie, která začala v červenci, odevzdali ke konci minulého týdne 1392 zbraní. Při obdobné akci v roce 2009 bylo odevzdáno 7897 nelegálně držených zbraní, zkušenosti ale ukazují, že řada Čechů nechává odevzdání zbraně na poslední chvíli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbraně odevzdané při amnestii v Královéhradeckém kraji | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Většina odevzdaných zbraní pochází z období druhé světové války, novodobých je minimum. Objeví se i případy, kdy někdo na policejní služebnu odevzdá zbraň, po která se pátrá. Letos byl zatím zaznamenán jeden takový případ, kdy byla v Olomouckém kraji odevzdána zbraň hlášená v Rakousku jako odcizená.

Zbraňová amnestie skončí 31. prosince. Šanci odnést nelegálně drženou zbraň bez hrozby postihu na policii měli lidé vedle amnestie před pěti lety i v letech 2003 a 1996. Přesto jsou stále odevzdávány další zbraně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zbraňové amnestii mluvil vrchní komisař Policejního prezidia Jozef Bocán

Podle ředitele Pyrotechnické služby ČR Milana Dlouhého často lidé najdou zbraně nebo střelivo při vyklízení koupených nebo zděděných nemovitostí.

Nejvíce zbraní bylo odevzdáno ve Středočeském a Jihomoravském kraji, jejich počet se tu blížil dvěma stovkám. Vedle zbraní mohou lidé odevzdávat také střelivo, zatím ho přinesli 286 793 kusů.

Z toho dvě stě tisíc kusů patřilo jedinému muži z Moravskoslezského kraje. Ten odevzdal tzv. nábojky - tedy náboje bez střely používané do průmyslových přístrojů, například pro nastřelování hřebíků, nebo využívané pouze pro zvukový efekt.

Kvůli odevzdanému střelivu, například granátům a jiným výbušninám, museli v souvislosti se zbraňovou amnestií více než stokrát zasahovat pyrotechnici.

Zbraně odevzdané při amnestii v Královéhradeckém kraji | Foto: Martin Pařízek

„Je skutečně lepší kontaktovat policii formou tísňového volání 158 a munici nahlásit. Na místo přijede policejní pyrotechnik a rozhodne o převzetí munice, nebo dokonce o zničení na vhodném místě. Toto řešení je daleko bezpečnější než brát munici do rukou a nosit na konkrétní oddělení,“ radí vrchní komisař Policejního prezidia Jozef Bocán.

Na policejní stanici v centru Brna například přinesla žena téměř čtvrt kilogramu plastické trhaviny semtex. Našla ji při vyklízení sklepa, kam si ji patrně uložil její zesnulý manžel, který pracoval jako střelmistr.

V Berouně zase museli v srpnu evakuovat budovu policie a městského úřadu, protože tam muž přinesl protitankovou minu. V Plzni muž v rámci amnestie odevzdal funkční granát.

ČTK, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme