Lidé ve městech grilují na balkonech či v parcích. Má to i svá úskalí

I když žijete v metropoli, může vás přepadnout chuť na kus vlastnoručně ugrilovaného masa. Jen tak vzít rošt a začít rožnit ale nejde všude, kde si člověk zamane. Za to běžně hrozí pokuta. Přesto existuje způsob, jak si udělat táborák třeba i v hlavním městě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Grilování

Grilování | Foto: Corel GALLERY

Rozdělávat oheň v parku je zakázáno, ale výjimku tvoří takzvaná pikniková místa. Těch je v Praze desítka. Rád je využívá i Honza, který bydlí blízko místa pro piknik v Prokopském údolí.

„Používal jsem pikniková místa, ale spíše výjimečně ta, která jsou určena pro veřejnost, protože tam, kde to znám – to znamená v Prokopském údolí, bývá hodně lidí a já preferuji soukromí. Přijde mi to užitečné i proto, že já sám bych nerad griloval na balkoně,“ říká Honza, který se snaží být ohleduplný k sousedům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O grilovacích místech v metropoli informuje Zuzana Vlčková

I když se to zdá nepravděpodobné, pikniková místa v Praze příliš využívaná nejsou. Možná je to i tím, že se nenacházejí v centru města. Najdeme je spíše na okraji Prahy.

„Jdou v Ďáblickém háji, v Hloubětíně, v lesoparku Hostivař, v Kunratickém lese, v Chuchelském háji, v Divoké Šárce a i v Prokopském údolí,“ přiblížil náměstek pražského primátora Jiří Nouza.

Kdo si grilování uspořádá na místě k tomu určeném, musí dodržovat určitá pravidla. Jinak ho okolo procházející strážník může počastovat pokutou.

„Platí obecná zásada: dostatečná vzdálenost od porostu, od stromů, od lesa, od obytných objektů a samozřejmě automobilů. Na bezpečném místě určitě dodržet dohled nad ohněm, aby se nerozšířil. Neodcházet od něj, a když odcházíme, tak oheň uhasit,“ popsal Filip Vojtěchovský z Hasičského záchranného sboru Praha, na co lidé nejčastěji zapomínají.

Při plánování ohně je třeba zohlednit i počasí. Pravda je, v horku se grilovat vydá asi málokdo. Když už ale někdo po opečeném mase zatouží, musí si dát pozor. Jedna jiskra by snadno mohla změnit poklidné sobotní odpoledne v drama s nepříjemným koncem.

Mapa piknikových míst v Praze | Foto: Google Maps, Marína Dvořáková

Když se člověku nechce se vydávat za grilováním do přírody jako třeba panu Honzovi, může ho právě napadnout opékat si dobroty v klidu domova – na balkóně. Jinak než zábavu to ale mohou vnímat sousedi, když jim jde ze zahradní oslavy spolubydlících kromě hluku jen kouř a zápach z jejich grilu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká úskalí má grilování na balkóně, přibližuje Jaroslav Gavenda

„Jedna sousedka z našeho domu, které šel kouř do okna, na nás začala z okna řvát, ať už s tím táhneme někam, ale nechtěla se o tom vůbec bavit, hned se zase zavřela v bytě a už nečekala na reakci. Naštěstí to přešlo a pak jsme se i skamarádily,“ říká Kristýna.

Kam až může tahanice s neohleduplným sousedem dojít, ukázal tento týden Ústavní soud, který rozhodoval o žalobě rodiny z Jablonce nad Nisou.

Manželé si stěžovali na obtěžování popílkem a pachem z grilu. Pokud soused někoho ustavičně trápí podobným způsobem, je na místě dohodnout si nějaká pravidla. Ne vždy to ale stačí.

„Co nám obecně říká občanský zákoník, který upravuje takzvaná sousedská práva, tak bychom neměli nad míru přiměřenou poměrům – tak je přesně ta zákonná fráze – obtěžovat sousedy a své okolí,“ vysvětluje právník Petr Bříza, jakou oporu nabízí zákon.

Míra přiměřená poměrům

Kde přesně je míra přiměřená poměrům, to je u každého případu jiné a rozhoduje o tom soud. Řešení sousedských sporů většinou začíná přivoláním Městské policie. Ta může zjednat pořádek na místě. Další pomoc nabízí pak obecní úřad. Teprve pak je čas se soudit. Jestli je s žalobou šance na úspěch, to napoví i obyčejný selský rozum.

„Moje rada je: říci si, zda je toto skutečně něco mimořádného, zda se jedná o něco, co nějakým způsobem vybočuje z toho, na co je zvyklý,“ dodává Petr Bříza.

Barbecue a grilování | Foto: Corel GALLERY

Opékáním doma na balkoně se ale neriskují jen dobré sousedské vztahy. V případě nepozornosti se totiž může příjemný oběd velmi snadno zvrtnout.

„Lidé, kteří na balkóně grilovali, nevěděli, že jim odlétl kousek uhlíku a zapálilo to nedalekou garáž. Vůbec ne u nich. Ten požár prostě někde jinde. I takové kuriózní případy se mohou stávat a musíme dbát na to, že pokud grilujeme doma na balkóně, může to vadit i našim sousedům,“ popisuje takovou nehodu Pavlína Adamcová, mluvčí pražských hasičů.

Kdo si ale chce sousedy udržet na své straně, na večeři u grilu je čas od času pozve. Možná že i jim pak maso zavoní trošku jinak.

Zuzana Vlčková, Marína Dvořáková, Jaroslav Gavenda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme