Lidé vzpomínají na Václava Havla krátkými kalhotami. Připomínají jeho inauguraci
Před třemi lety zemřel Václav Havel, muž, který se významně zasloužil o pád komunistického režimu a stal se prvním prezidentem samostatného českého státu. Vzpomínají na něj lidé po celé zemi, výjimkou nebylo ani Václavské náměstí v Praze.
„Je to vzpomínka na našeho prvního demokratického prezidenta. Rozhodla jsem se dnes takto uctít jeho památku, protože si vážím toho, že můžeme žít v demokratickém státě,“ říká Anna, která se ohrnutými nohavicemi připojila k iniciativě Krátké kalhoty pro Václava Havla.
A nebyla sama, podobně upravil svůj zevnějšek i Lukáš. „Byl to poslední slušný prezident, kterého jsme měli,“ tvrdí. Ohrnuté kalhoty připomínají slavný moment z Havlovy inaugurace v prosinci 1989.
„My jsme hledali nějaké gesto, které bude jednoduché, aby ho mohl udělat kdokoliv, a zároveň které bude výrazné a lehce rozpoznatelné a zapamatovatelné,“ vysvětluje Tomáš Pikola z iniciativy Krátké kalhoty pro Václava Havla, která celou akci přes sociální sítě organizuje, a pokračuje:
O iniciativu Krátké kalhoty pro Václava Havla se zajímala reportérka Eva Rajlichová
„Vzpomněli jsme si právě na historku z inauguračního dne pana prezidenta, kdy na veřejnosti vystoupil v kalhotech, které byly sice dobře ušité, ale protože si je povytáhl a ony se nesesedly zpátky, vypadaly jako krátké. Řekli jsme si, že to by právě mohlo být to gesto, které by mohli všichni udělat.“
Volba na krátké kalhoty padla i proto, že jde o humorné a odlehčené gesto. „Nechceme stavět žádné sochy a pomníky. Chceme, aby to byla opravdu vzpomínka lidí, aby ukázali, že ty hodnoty jsou pořád živé, že jsou mezi lidmi, že jsou v lidech.“
Už tradičně lidé také zapalují svíčky u sochy svatého Václava. V rámci školního výletu sem dorazili i žáci ze základní školy v Markvarticích u Děčína, nadšeně si fotili srdce vyskládaná ze svíček. Odpovědi na otázku, co vědí o Václavu Havlovi, však jsou poněkud rozpačité.
Učitel dějepisu a zeměpisu Petr Culek, který vzal své žáky na výlet po Praze, doufá, že si znalosti o novodobé historii jeho svěřenci zlepší.
„Vědí toho méně, protože se o to nezajímají. Mají úplně jiné starosti a problémy. Jinak k tomu samozřejmě máme celý blok, který přijde v rámci posloupnosti dějepisné výuky. Až dojde na moderní dějiny, někdy v polovině dubna, tak to budeme probírat podstatně víc,“ objasňuje.
Památku Václava Havla připomnělo třeba i čtení z jeho textů v Divadle Alfréd ve dvoře nebo zádušní mše v Pražské křižovatce.