Lidé vzpomínali na parašutisty, kteří zabili Heydricha. ‚Položili životy za naši svobodu,‘ řekl Hamáček

Stovky lidí včetně politiků si v pondělí u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Praze připomněly památku parašutistů, kteří v roce 1942 zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zástupci Prahy 2 také odhalili na chodníku naproti kostelu, v němž po hrdinném boji zahynuli, pamětní destičky připomínající padlé parašutisty. Od útoku na Heydricha letos uplynulo 76 let.

Fotogalerie Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní kladení věnců začalo za doprovodu vojenské hudby. Průvod byl dlouhý zhruba sto metrů a vedle válečných veteránů v něm stáli také zástupci armády a státních institucí.

'Maminka mu vybírala střepy z tváře.' Svědectví rodiny, která ukrývala parašutisty

Číst článek

Z politiků se akce zúčastnili například předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD, místopředsedové sněmovny Jan Hamáček z ČSSD a Tomio Okamura z SPD, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nebo ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová za ANO.

„Úspěšně vykonaný atentát na Reinharda Heydricha, jeden z nejvýznamnějších odbojových činů v Evropě a určitě nejvýznamnější na území Československa. Ti lidé prostě položili životy za naši svobodu a zaslouží úctu a vzpomínku," uvedl předseda ČSSD Hamáček.

Povědomí o hrdinech druhého odboje se podle něj postupně zlepšuje, i když je problém s výukou dějepisu, která se více než na moderní zaměřuje na starší dějiny. „Tam by určitě stálo za to udělat změnu," dodal.

Parašutisty připomínají pamětní destičky

V poledne byly slavnostně odhaleny zlaté pamětní destičky na chodníku na rohu Resslovy a Václavské ulice, kam po boji v kryptě kostela Němci kvůli identifikaci vynesli těla sedmi padlých parašutistů. Jan Kubiš, Jozef Gabčík, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc zemřeli 18. června 1942.

Na chodníku má vedle nich své jméno také Jan Milíč-Zelenka, který s příslušníky československých výsadků z Velké Británie spolupracoval jakožto člen sokolské odbojové skupiny Říjen. Osmnáctiletý mladík spáchal sebevraždu den před zabitím parašutistů po zásahu gestapa proti jeho rodině.

Součástí nového památníku je také QR kód na zdi ZŠ Resslova, který odkazuje na další informace o událostech starých 76 let.

Odkaz bojovníků proti totalitním režimům je podle starostky městské části Praha 2 Jany Černochové z ODS v těchto dnech stále aktuálnější.

„Přestože je celá řada lidí, kteří zpochybňují tento čin (útok na Heydricha) a říkají, že nemuselo zemřít tolik lidí, snad se tady všichni shodneme, že to tak není," řekla Černochová několika desítkám přítomných, mezi nimiž byl i kandidát na prezidenta z nedávných voleb Pavel Fischer.

Útok na Heydricha

Parašutisté výsadků Anthropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou útoku, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Vybraná dvojice tvořená Gabčíkem a Kubišem na Heydricha zaútočila 27. května 1942.

Heydrich, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zemřel na následky 4. června.

Okamžitě po akci bylo vyhlášeno stanné právo, začaly masové popravy a nacistický teror vyvrcholil vyhlazením Lidic a Ležáků. Parašutisté z výsadku Anthropoid se přes tři týdny skrývali, nakonec je v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje Němci vypátrali na základě zrady jednoho z nich, Karla Čurdy. Následný boj 18. června 1942 nepřežil ani jeden z členů britských výsadků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme