Lidé vzpomínali na události listopadu 1939 a 1989

Klidný průběh měly letošní oslavy listopadových událostí let 1939 a 1989. Uskutečnily se ale hlavně v Praze. Mimo hlavní město se buď nekonaly, nebo se setkaly jen s malým zájmem veřejnosti. Vzpomínkové akce začaly u Hlávkovy koleje v Praze, kde lidé uctili památku studentů uvězněných před 67 lety nacisty. Zapalováním svíček na Národní třídě vzpomněli Pražané demonstraci, která vedla ke zhroucení komunistického režimu o 50 let později. Na Národní třídu přicházeli zájemci zapálit svíčku či položit květiny už dopoledne. Podloubí, kde v roce 1989 policie brutálně zbila demonstrující studenty a kde je nyní pamětní deska, se postupně měnilo v živý diskusní kroužek. Příchozí komentovali zejména současné složité sestavování vlády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Bém, P. Sobotka a V. Klaus na Národní třídě

P. Bém, P. Sobotka a V. Klaus na Národní třídě | Zdroj: ČTK

Právě v Hlávkově koleji bydlel při protinacistické demonstraci smrtelně zraněný Jan Opletal. Uzavření škol a popravy studentů německými okupanty vzpomínal také pamětník těchto událostí Jakub Čermín: "Když nás zatkli, tak nás dovezli o Ruzyně. Tehdy ještě pršelo, byly kaluže, tak jsme se váleli v těch kalužích a oni po nás chodili, když se vystupovalo z auta. Byly tam nataženy dráty, takže když se vystoupilo, muselo se padnout, vzali obušky a tloukli nás. Říkali: Toto, si musíte uvědomit, nyní bude v této zemi panovat."

Po obsazení vysokoškolských kolejí bylo devět studentů bez soudů popraveno a přes dvanáct set deportováno do koncentračního tábora. Na studentskou demonstraci, která stála na počátku pádu komunistického režimu v roce 1989, vzpomínali lidé tradičně u památníku na Národní třídě v Praze. Mezi účastníky pochodu byla i tehdy šestnáctiletá Lucie Petrová. Střetu s policií se ale nakonec vyhnula.

"Pamatuji si, že potom mi volala kamarádka a říkala, že ta holka, která tam zůstala byla zmlácena policajtama. Pak už jsme chodili na všechny demonstrace, každý den," vzpomínala Lucie Petrová.

V podvečer položil k památníku na Národní třídě také květiny prezident Václav Klaus. "Vzpomínám na to jako na vrcholný okamžik mého života a radikální změnu toho, co se u nás událo. Změnu, kterou jen největší škarohlídi mohou říkat, že nebyla nekonečně, výrazně k lepšímu," řekl prezident.

Symbol sametové revoluce z roku 1989 a první polistopadový prezident Václav Havel tentokrát na vzpomínkové akci chyběl, protože je na studijním pobytu ve Spojených státech.

Jana Zemanová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme